úroky sa neoplatilo obchodovať. Po zmene kurzového režimu došlo aj k uvoľneniu tlaku na finančný trh a sadzby padli až k úrovniam okolo 20 %. Extrémne úroky na medzibankovom trhu sa však prejavili aj rastom úrokov na bankových vkladoch - predovšetkým na krátkodobých termínovaných vkladoch. O reakcii jednotlivých bánk svedčí tabuľka - niektoré pokračovali v stabilných úrokoch, iné zvýšili úroky o viac ako polovicu.
"Vývoj na trhu krátkodobých korunových vkladov ovplyvnila najmä špecifická reakcia Všeobecnej úverovej banky a Slovenskej sporiteľne, v ktorých je zásadný objem vkladov obyvateľstva. Obe banky zvýšili úročenie revolvingových účtov až na úrovne okolo 30 % p. a.," povedal analytik jednej zo slovenských komerčných bánk. Túto reakciu označil za neskorú a z hľadiska vnútorných potrieb týchto bánk za nevhodnú. "Ak chceli reagovať na situáciu na medzibankovom trhu, tak to mali urobiť už tri týždne pred tým - keď došlo k prvému kolapsu medzibankového trhu - a nie až v dobe zrušenia fluktuačného pásma," povedal. Aj napriek tomu, že sadzby na medzibankovom trhu klesli na 20 %, VÚB, SLSP a niektoré ďalšie banky ešte stále ponúkajú 30-percentné sadzby. "Pozoruhodný je najmä príklad VÚB. Ide o banku, ktorá je závislá od zdrojov z medzibankového trhu. Najprv si požičiavala z trhu za enormné sadzby, teraz, keď na medzibankovom trhu sadzby klesli, platí zasa neprimerané sadzby klientom," povedal analytik, ktorý si neželal byť menovaný. Ako dodal, bolo zaujímavé vedieť, aké sadzby ponúka VÚB pri úveroch, keď si môže dovoliť ponúknuť na vkladoch 30 %. "Ak majú na úveroch nižšie sadzby, vyrábajú si stratu. Ak majú vyššie sadzby, tak je len veľmi nízka pravdepodobnosť, že tieto úvery aj skutočne dostanú," dodal.
Podľa tohto analytika však spôsobili posledné opatrenia veľkých bánk na trhu vkladov určitý pohyb. "Cenová konkurencia, to znamená priťahovanie klientov vysokými úrokmi, je tá najjednoduchšia, ale ešte stále dosť účinná forma boja o zákazníka. Na druhej strane je už aj na Slovensku celý rad bánk, ktoré si klienti vyberajú nie kvôli úrokom, ale kvôli bezpečnosti vkladov a úrovni služieb," povedal analytik jednej z komerčných bánk. Napriek tomu sa však predovšetkým malé banky bez zahraničného kapitálu budú podľa neho prispôsobovať úrokom, ktoré začali presadzovať VÚB a Slovenská sporiteľňa. "Na druhej strane ani tieto dve banky nebudú schopné dlhšiu dobu takéto vysoké úroky udržať," dodal nemenovaný analytik.
Úroky ponúkané na vkladoch do značnej miery závisia predovšetkým od vývoja na medzibankovom trhu. Tu podľa analytikov nemožno očakávať prudký pokles sadzieb. "K určitému poklesu už došlo. Kvôli stavu štátneho rozpočtu však sadzby zrejme neklesnú pod 20 % p. a.," povedal analytik ING Barings Martin Barto. Podľa jeho predpokladov bude až do konca roka pretrvávať tlak štátu na medzibankový trh. Národná banka Slovenska bude vzhľadom na nový kurzový režim opatrná pri dodávaní likvidity na trh. "Výsledkom bude pretrvávanie úrokových sadzieb na medzibankovom trhu medzi 20 a 30 %," povedal.