j dohody, to by však musel schváliť americký Kongres.
VEĽKÁ BRITÁNIA - Je za zásah aj za následnú pozemnú operáciu. Údery možno vykonať bez ďalšej rezolúcie BR OSN.
FRANCÚZSKO - Je za operáciu v Kosove. Od požiadavky ďalšej rezolúcie BR OSN Francúzsko odstúpilo. K prípadnej pozemnej operácii sa chce pripojiť.
NEMECKO - Sociálni demokrati (víťazi septembrových volieb) sú za zásah a nežiadajú osobitnú rezolúciu BR OSN. Ich pravdepodobný budúci vládny partner, Zelení, však požaduje schválenie novej rezolúcie BR OSN. Úradujúca vláda Helmuta Kohla je za zásah a podľa ministra obrany Volkera Rüheho je ďalší mandát OSN pre akciu NATO žiaduci, nie však nevyhnutný. Nemecko dalo k dispozícii 14 bojových lietadiel typu Tornádo. Nemecká ústava pri každej ozbrojenej akcii Bundeswehru mimo nemeckého územia vyžaduje súhlas Spolkového snemu.
BELGICKO - Je za zásah v Kosove a vo štvrtok ustúpilo od požiadavky osobitnej rezolúcie BR OSN. Ponúklo 10 lietadiel F-16.
HOLANDSKO - Je za vojenský zásah NATO a sľúbilo 14 bojových strojov F-16.
DÁNSKO - Podporuje operáciu v Kosove a ponúklo štyri bojové lietadlá F-16.
NÓRSKO - Za prípadnú operáciu, aktivizovalo osem lietadiel F-16.
ŠPANIELSKO - Operáciu v Kosove schvaľuje. Od štvrtka nepožaduje schválenie ďalšej rezolúcie BR OSN. Zásah má byť "jediný a výhradne letecký". Krajina ponúkla 4 bombardéry F-18 a dopravné lietadlo.
PORTUGALSKO - Je za akciu. Sľúbilo 3 stroje F-16 a fregatu.
TURECKO - Parlament schválil vo štvrtok možný zásah tureckých síl v rámci operácie NATO v Kosove. Ďalší mandát OSN považuje za žiaduci, nie však nevyhnutný.
KANADA - Účasť na vojenskej akcii nevylúčila a ponúkla 6 stíhačiek CF-18.
ČR - Nebola zatiaľ o účasť požiadaná, je však prichystaná vyslať do oblasti poľnú nemocnicu. Nepožaduje ďalšiu rezolúciu BR OSN.
POĽSKO - Presadzuje predovšetkým politické rokovanie, je však pripravené zúčastniť sa na operácii. Ďalší mandát
BR OSN nepožaduje.
MAĎARSKO - Premiér Viktor Orbán uviedol, že Maďarsko je v prípade potreby pripravené sa "ako spojenec" operácie v Kosove zúčastniť. Ďalšiu rezolúciu
BR OSN nepožaduje.
RUMUNSKO - Uviedlo armádu do stavu zvýšenej pohotovosti a vyjadrilo ochotu vyslať v prípade intervencie
NATO do Kosova logistické a zdravotné útvary.
ALBÁNSKO - Podľa ministra zahraničných vecí Paskala Mila by Albánsko "privítalo" letecké údery NATO, ktoré už skôr požadovalo. Chce silám NATO poskytnúť svoje letiská aj prístavy.
LUXEMBURSKO - Považuje ďalšiu rezolúciu BR OSN za "žiaducu".
TALIANSKO - Je pripravené zúčastniť sa zásahu, potrebuje však schválenie parlamentom. Vláda Romana Prodiho, ktorej parlament v piatok vyslovil nedôveru, žiadala dodatočnú rezolúciu
BR OSN.
BULHARSKO - Podľa nemenovaného vysokého dôstojníka armády sa krajina na intervencii nehodlá podieľať. Prezident Stojanov však na požiadanie
NATO prisľúbil otvorenie vzdušného priestoru lietadlám aliancie.
SLOVENSKO - Armáda pripúšťa účasť v prípadnej misii OSN alebo OBSE. Požaduje osobitnú rezolúciu BR OSN.
RUSKO - Odmieta vojenskú akciu v Kosove a hrozí prehodnotením vzťahov k aliancii, ak zasiahne proti Belehradu. Prípadnú rezolúciu v BR OSN hodlá vetovať.
ČÍNA - Je proti operácii v Kosove a rezolúciu BR OSN hodlá taktiež vetovať (v najlepšom prípade sa zdrží hlasovania).
BIELORUSKO - Odmieta vojenský zásah v Kosove a je pripravené " slovanským bratom" v Juhoslávii poskytnúť pomoc, vrátane vojenskej.
UKRAJINA - Je proti vojenskému zásahu NATO v Kosove.
GRÉCKO - Ako jediná z členských krajín NATO signalizuje odpor voči vojenskému zásahu v Kosove a dáva prednosť diplomatickému riešeniu.
(ČTK, r)