Taliansky premiér Romano Prodi má pravdepodobne to najhoršie už za sebou - aspoň nateraz. V dnešnom hlasovaní o štátnom rozpočte spojenom s vyjadrením dôvery vláde môže jeho koaličná vláda počítať s 314 až 315 hlasmi v 630-miestnej dolnej snemovni. Do nadpolovičnej väčšiny mu síce ešte stále chýbajú jeden-dva hlasy, jeho ľudia však v uplynulých hodinách neúnavne lovili v kalných parlamentných vodách, takže o priechodnosti Prodiho návrhu už včera v Taliansku takmer nikto nepochyboval, napriek tomu, že teoreticky môže ešte všetko dopadnúť úplne opačne.
Zotrvanie kabinetu je však vykúpené za cenu rozkolu v radoch marxistickej ľavice - Strany komunistickej obnovy (PRC) - ktorej 34 poslanci sa vo veľkej väčšine postavili proti svojmu výkonnému tajomníkovi Faustovi Bertinottimu a vyjadrili ochotu podporiť Prodiho vládu. Na čele revolty je historický vodca PRC Armando Cossutta, ku ktorému sa podľa posledných odhadov pridalo 21-22 poslancov. Pošepkáva sa, že Prodi mu chce za túto "ústretovosť" ponúknuť balíček sociálnych reforiem, o ktorých sa vraj Bertinottimu môže iba snívať.
Talianske parlamentné počty sú teda v tejto chvíli jednoznačné: vládna koalícia Olivovníka má jasnú podporu 293 poslancov, čo spolu s hlasmi komunistov dáva spolu 314-315 hlasov. Prodiho parlamentári sa pritom pokúšajú získať chýbajúcu podporu v tábore 29-člennej relatívne nezávislej skupiny Francesca Cossigu (UDR), pričom by stačilo, keby sa dnes jej 2-3 poslanci nedostavili do parlamentu.
Ukazuje sa však, že súčasné riešenie rovnako ako doterajšia tichá koalícia Olivovníka s PRC nezaručuje krajine dlhodobú stabilitu. Sám Cossutta sa už vyjadril, že bude pravdepodobne potrebné celú spoluprácu založiť na zmluvnom základe, pričom nie je vylúčený vznik novej vládnej koalície za účasti odpadlíkov z PRC. Táto koalícia má však svoju Achillovu pätu a mohol by ju zmietnuť už nadchádzajúci útok NATO v Kosove, ktorý cossuttovci podmieňujú predchádzajúcim schválením v Bezpečnostnej rade OSN. Prodiho koalíciu je ochotná podporiť aj UDR (29 hlasov), ktorá síce nemá žiadne výhrady voči NATO - s príchodom jej ambiciózneho predsedu Cossigu však Olivovník pravdepodobne stratí podporu nielen 22 poslancov z radov komunistov, ale aj ďalších 13 zelených. Ideálne by preto bolo získať podporu UDR, aspoň jej časti, bez Cossigu, a zdá sa, že práve na tejto alternatíve Prodiho parlamentní emisári v súčasnosti vytrvalo pracujú.