Tento krok sa môže považovať aj za varovanie českým úradom. Britský veľvyslanec v Prahe usporiadal tlačovú besedu, na ktorej nevylúčil, že vízová povinnosť sa môže zaviesť aj pre českých občanov. Podľa veľvyslanca britská vláda uznáva, že rómski občania na Slovensku i v Čechách sú rasovo diskriminovaní, no to nie je dostatočný dôvod na udelenie azylu.
BBC, Londýn
Britský minister vnútra Jack Straw sa rozhodol konať po niekoľkých týždňoch, keď boli imigračné úrady na londýnskom letisku Heathrow zaplavené stovkami Rómov žiadajúcich o politický azyl, tvrdiac, že na Slovensku na nich útočia skinheadi. Slovenskí občania budú musieť v žiadosti o vízum uviesť dôvod návštevy Británie, kde budú bývať a či majú dostatok prostriedkov na celý pobyt, aby nemuseli žiadať o sociálnu podporu. Ak by pricestovali bez víza, letecká spoločnosť, ktorá ich prepravila, by mohla dostať pokutu až 2000 libier za jedného cestujúceho.
V Británii je v súčasnosti celkovo asi 51 000 žiadateľov o azyl čakajúcich na prvé rozhodnutie a ďalších 23 000, ktorí sú v odvolacom konaní. Činitelia ministerstva vnútra sú presvedčení, že vízová povinnosť okamžite zníži počet žiadateľov zo Slovenska, ktorých len v auguste prišlo aj s rodinnými príslušníkmi vyše 800 a v septembri vyše 700.
Slovenské veľvyslanectvo v Londýne uviedlo, že toto opatrenie najviac postihne bežných turistov. Podľa ambasády veľká väčšina týchto Rómov prichádza len za lepšími životnými podmienkami. Ako uviedla Britská rada pre utečencov, Rómovia na Slovensku sú vystavení značnému strpčovaniu života a britská vláda niekoľkým z nich priznala štatút utečenca. To však neznamená, že všetky žiadosti sú oprávnené, ale minister vnútra si teraz vlastne umýva ruky, povedali predstavitelia rady. The Times, Londýn
(TASR)