Výsledky parlamentných volieb ukázali, že svoje pozície si najviac posilnili menšie politické strany. Stredné politické strany si buď vôbec nepolepšili, alebo dokonca stratili. Výnimku medzi stredne veľkými stranami tvorí SDĽ. Najväčšie straty utrpelo ZRS Jána Ľuptáka, ktoré sa do NR SR nedostalo (v roku 1994 získalo 13 mandátov). Po ZRS nasleduje s najväčšími stratami donedávna suverénne HZDS. Hnutie Vladimíra Mečiara v parlamentných voľbách 1994 získalo 61 poslaneckých kresiel. Po tohtoročných voľbách má 43, čo je až o 18 mandátov menej.
Zaujímavým úkazom je nový poslanecký klub SDK so 42 poslancami, v rámci ktorého je možné pozorovať isté silové posuny. KDH v roku 1994 získalo v parlamente 17 kresiel. Neskôr sa člen jeho poslaneckého klubu Ján Langoš stal predsedom DS, takže v klube KDH pôsobil jeden poslanec DS. V poslaneckom klube SDK má kresťanskodemokratická platforma 16 poslancov. DU mala po minulých voľbách 15 poslancov, pričom liberálna platforma SDK ich má iba 13. Zaujímavým úkazom je zisk 6 mandátov konzervatívno-liberálnej platformy SDK v porovnaní s jedným poslancom DS v klube KDH v minulom parlamente. Zisk zaznamenali aj ďalšie malé strany: SDSS mala v klube Spoločnej voľby (tvorili ho SDĽ, SDSS, SZS a HP) dvoch poslancov, sociálnodemokratická platforma však má v rámci SDK až štyri mandáty. Rovnaký nárast je možné pozorovať aj v SZS. V klube Spoločnej voľby mala táto strana dvoch poslancov, zelená platforma v SDK má dnes štyroch poslancov.
SMK, ktorú vytvorili tri maďarské strany MKDH, Spolužitie a MOS, získala v parlamente dovedna 15 kresiel. V predchádzajúcich voľbách kandidovali všetky tri strany ako Maďarská koalícia. Kým v roku 1994 malo Spolužitie 9 poslancov, v súčasnosti ich má 6. MKDH malo v roku 1994 sedem poslancov a rovnaký počet má aj dnes. MOS zastupoval v predchádzajúcom parlamente iba jeden poslanec. V tohtoročných voľbách získala MOS o jeden mandát viac.
Pomerne veľký úspech zaznamenala SNS, ktorá mala po minulých voľbách iba 9 poslancov a v súčasnosti ich má 14.
Po voľbách v roku 1994 sa SDĽ s ťažkosťami dostala do parlamentu, pretože kandidovala v rámci koalície Spoločná voľba, ktorá sa iba tesne vyšplhala nad 10 percent potrebných na vstup štvorkoalície do NR SR. V poslaneckom klube Spoločnej voľby mala SDĽ 13 poslancov, avšak po týchto voľbách ich bude mať až 23.
Formálne najúspešnejšou stranou je SOP, ktorá vznikla iba niekoľko mesiacov pred voľbami a získala 13 poslaneckých kresiel. SOP získala rovnaký počet mandátov ako ZRS v predchádzajúcich voľbách.
(pt)