Česká republika nie je vnímaná ako popredný kandidát na vstup do Európskej únie (EÚ) a v rámci skupiny prijímaných krajín pravdepodobne zastáva až jednu z posledných pozícií v prvej šestke. Vyplýva to zo včerajšieho vystúpenia európskeho komisára pre priemysel Martina Bangemana na medzinárodnej konferencii Priemysel a rozšírenie EÚ, ktorej usporiadateľom sa stal Zväz rakúskych priemyselníkov (VÖI) so sídlom vo Viedni. Podľa viacerých zdrojov má prioritné postavenie pri rozširovaní EÚ Slovinsko.
KINKEL NAMIESTO KOHLA
V zmätku, ktorý vznikol v Nemecku v súvislosti so zložením oficiálnej delegácie vyslanej na summit Európskej únie (EÚ) v rakúskom Pörtschachu, odstupujúci spolkový kancelár Helmut Kohl navrhol rakúskemu hostiteľovi Viktorovi Klimovi, že do Rakúska nepricestuje a "prepustí miesto" Gerhardovi Schröderovi. Informoval o tom včera vo Viedni nemenovaný účastník stretnutia predsedov európskych socialistických strán. Nemecká tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje nemeckej vlády informovala, že úradujúci spolkový minister zahraničných vecí Klaus Kinkel bude zastupovať Nemecko na októbrovom mimoriadnom summite EÚ v Rakúsku. Kancelár Kohl sa údajne prvýkrát po 16 rokoch na tejto konferencii nezúčastní.
KANONIZÁCIA EDITH STEINOVEJ
Jedenásteho októbra pápež Ján Pavol II. vyhlási za svätú Edith Steinovú, nemeckú mníšku židovského pôvodu, oznámila včera nemecká biskupská konferencia v Bonne. Edith Steinová prišla o život v roku 1942 v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v poľskom Osvienčime. Narodila sa v roku 1891 v tom čase nemeckom meste Wroclaw v židovskej rodine. Vo veku 14 rokov sa prihlásila k ateizmu, ale už v roku 1922 konvertovala na katolícku vieru a stala sa členkou Rádu karmelitánov. Kanonizácia E. Steinovej bola predmetom dlhodobých diskusií v kruhoch katolíckej cirkvi, pretože nacisti ju prenasledovali a zavraždili v dôsledku jej židovského pôvodu, a nie za členstvo v katolíckom ráde.
NAĎALEJ IBA PARÍŽ A BONN
Francúzsky minister zahraničných vecí Huberet Vedrine včera na francúzsko-talianskom summite vo Florencii vyhlásil, že francúzsko-nemecká aliancia bola jediným hnacím motorom Európskej únie a nie je treba ju rozširovať o Veľkú Britániu. Tento návrh predniesol budúci nemecký premiér Gerhard Schröder. Ako ďalej uviedol Vedrine, nevidí na to žiadny konkrétny dôvod. Prípušťa síce výhody takejto vzájomnej spolupráce, ale napriek tomu nemôže mať Veľká Británia takú istú pozíciu ako krajiny, ktoré sa pričinili o vytvorenie spoločnej meny euro a budú ju používať. Británia sa predbežne rozhodla, že nebude používať túto menu, ktorá má začať platiť v januári 1999. Podľa Vedrina by boli pre Európu handicapom slabé vzťahy Nemecka s Francúzskom a nemyslí si, že by sa toto ich vzájomné spojenectvo dalo nahradiť akoukoľvek inou spoluprácou.
ZEMETRASENIE V IRÁNE
Silné zemetrasenie postihlo včera západné časti Iránu a malo za následok zničenie najmenej sto domov miestnych obyvateľov, informovala iránska agentúra IRNA. Zemestrasenie o sile 5,3 stupňa otvorenej Richterovej stupnice zasiahlo južné oblasti provincie Ilám ráno okolo 4.20 h SELČ a bolo v poradí už druhým v priebehu 24 hodín. Seizmologické centrum v susednej provincii Kermánšáhán situovalo aj epicentrum otrasov, ktoré sa nachádzalo okolo 115 km od strediska. Informácie o možných obetiach na životoch zatiaľ nie sú známe.
(TASR, ČTK)