NEW YORK, BELEHRAD, MOSKVA (ČTK) - "Stiahnutie juhoslovanských síl z Kosova sa zdá len čiastočné a stále pretrváva hrozba, ktorá v tejto juhosrbskej provincii so silnou albánskou menšinou viedla k úteku miestnych obyvateľov," povedal včera na pôde OSN v súvislosti so situáciou na Balkáne generálny tajomník svetovej organizácie Kofi Annan. V očakávanej správe pre Bezpečnostnú radu OSN Annan ďalej uviedol, že "veľkú väčšinu" hrôz spáchaných v Kosove "vykonali bezpečnostné sily riadené z Belehradu". Upozornil na to, že v zime môžu v Kosove zomrieť tisícky utečencov. Za nevyhnutnú označil "zásadnú zmenu správania sa Srbov", stiahnutie policajných jednotiek, amnestiu a oslobodenie väzňov. Vyzval na "posilnenie a účinnejšiu medzinárodnú prítomnosť" v Kosove. Annan však zdôraznil, že nemá prostriedky, ktoré by mu umožnili "nezávislý pohľad na to, či sa požiadavky (OSN) dodržiavajú". Vyjadril presvedčenie, že Bezpečnostná rada OSN si dokáže na základe jeho správy urobiť vlastný názor.
Belehrad krátko predtým oznámil, že z Kosova sa stiahlo päť z desiatich oddielov srbskej osobitnej polície, ktoré tu boli rozmiestnené a nasadené do boja proti albánskym povstalcom bojujúcim za nezávislosť Kosova. Aj ostatné oddiely sa vraj stiahli do svojich kasární na území provincie. NATO už skôr oznámilo, že je pripravené v stredu rozhodnúť o vojenskom zásahu v Kosove, aby primälo Belehrad podriadiť sa rezolúciám OSN. Juhoslovanský premiér Bulatovič na to včera v parlamente reagoval tým, že požiadal poslancov, aby "konštatovali, že Juhoslávia je vystavená bezprostrednému nebezpečenstvu vojny". Parlament však výslovne nežiadal o vyhlásenie "stavu bezprostredného nebezpečenstva vojny", ktoré podľa ústavy bezprostredne predchádza vyhláseniu vojnového stavu. Podľa jeho slov sa Juhoslávia zasadzuje za mier a pokojné riešenie všetkých sporných otázok, ale ak bude napadnutá, "musí sa brániť všetkými dostupnými prostriedkami". Preto požiadal parlament o schválenie návrhu vlády o "financovaní mimoriadnych výdavkov na obranu krajiny".
Juhoslovanský premiér Bulatovič včera zároveň vyhlásil, že Belehrad je pripravený prijať misiu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ako to v nedeľňajšom posolstve prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi navrhoval ruský prezident Boris Jeľcin. Jeľcin podľa včerajších vyjadrení hovorcu ruského ministerstva zahraničných vecí V. Rachmanina vyzval Miloševiča, aby čo najskôr podnikol kroky na ukončenie krízy v Kosove, inak bude riskovať vojenskú akciu NATO. Toto Jeľcinovo posolstvo odovzdali Miloševičovi ruskí ministri zahraničných vecí a obrany Igor Ivanov a Igor Sergejev. "Rusko bolo a je proti akémukoľvek použitiu sily, predovšetkým, keby sa obchádzala Bezpečnostná rada OSN, čo by mohlo mať vážne dôsledky," vyjadril sa Rachmanin.