BÉLA BUGÁR, SMK: „Práve študujem koaličnú zmluvu. Je tam veta, ktorá hovorí, že pre ďalšiu personálnu činnosť koalície sa pri rešpektovaní ústavných a zákonných právomocí ústavných činiteľov spravidla použije vzájomný pomer koaličných partnerov, ale nič iné. To znamená, že premiér priamo neporušil koaličnú zmluvu, ale jeho rozhodnutie neodvolať pani ministerku môže vyvolať veľké napätie. Nerešpektovať rozhodnutie SDĽ môže vyvolať v rámci vládnej koalície také emócie, ktoré nemusia byť zvládnuteľné.“
JÚLIUS BROCKA, KDH: „Je to podobný postup, aký pán premiér uplatnil v prípade vymenovania ministra obrany. Nestotožnil sa s návrhom, ktorý politická strana, zhodou okolností tá istá, dala. To sú pravdepodobne dôvody. V tejto chvíli je ťažké čokoľvek odhadovať, sám som jeho reakciou prekvapený. Má na to plné právo a predpokladám, že to nebude viesť k vážnej koaličnej kríze a SDĽ prípadne zváži vhodnosť svojho kandidáta, pretože toho, o ktorom rozhodli, ja osobne nepoznám. Predpokladám, že premiér aj SDĽ budú rokovať a jeden aj druhý budú mať na zreteli hlavne záujem Slovenska.“
PAVOL HAMŽÍK, SOP: „Nevyjadrujeme sa k pani ministerke Schmögnerovej, ide nám o zásadu. V zmysle koaličnej zmluvy nemá premiér inú možnosť len odvolať toho člena vlády, ktorý bol nominovaný svojím politickým subjektom a stratil dôveru. Budeme analyzovať, čo je za tým. Nejde nám o osoby, ale o princíp. Takto si predseda vlády nemôže privlastňovať členov vlády za iné politické subjekty.“ (mož)