cia ekonomiky a zahraniční investori do takéhoto neistého prostredia jednoducho neprídu. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal prezident Centra pre hospodársky rozvoj CPHR Eugen Jurzyca.
"Zahraničie jednoducho čaká istotu. Jediným únikom z kruhu by bola zákonom garantovaná nezávislosť rozhodujúcich ekonomických inštitúcií," povedal E. Jurzyca. Prezident CPHR preto navrhuje prijatie takých ústavných zákonov, ktoré by na Slovensku zakonzervovali princípy demokracie a trhového hospodárstva. Podľa neho by možno nebola na zahodenie myšlienka ústavnej garancie nezávislosti centrálnej banky, Protimonopolného úradu SR, Najvyššieho kontrolného úradu a iných inštitúcií. "Možno by Slovensko takto vytvorilo svetový primát a stalo by sa jednou z najstabilnejších krajín na svete, ale podobné kroky sú vzhľadom na jeho zahraničný imidž nevyhnutné," navrhuje E. Jurzyca.
V prípade ústavných garancií by potom aj celá ekonomika bola menej náchylná na dramatické zmeny v prípade predčasných volieb. "Nemohlo by sa potom stať, že by vláda vydierala napríklad centrálnu banku pripravenou novelou zákona o obmedzení nezávislosti NBS, ako sme boli svedkami v tomto končiacom volebnom období," zdôraznil prezident CPHR. Zahraniční investori by takýmto spôsobom získali dlhodobejšie garancie stability a SR by začarovaný kruh prekročila.
Ako E. Jurzyca zdôraznil, koncom tohto roka a začiatkom budúceho vyplávajú na povrch doteraz skrývané fakty o skutočnom stave hospodárstva. Vážne problémy bude mať štátny rozpočet, o čom svedčia aj súčasné signály. "Vyrovnaný rozpočet bude takmer nemožný, čo bude mať priamy vplyv na občanov SR. Ekonómovia budú jednoducho musieť pri projektovaní budúcoročného rozpočtu prižmúriť obe oči nad pokračujúcim rozpočtovým schodkom," povedal.
Konečným cieľom by však v každom prípade mal byť vyrovnaný rozpočet. K pozitívnej zmene dôjde podľa neho najmä v rozpočtovej štruktúre. "Popretŕhaním politicko-ekonomických väzieb dôjde k zlepšeniu celkovej daňovej a platobnej disciplíny, čo bude mať priaznivý efekt v príjmovej časti rozpočtu," povedal prezident CPHR. Na strane výdavkov E. Jurzyca zdôraznil, že sa prestanú nadmerne dotovať niektoré kapitoly, napr. SIS. Vzhľadom na napätú situáciu v štátnych financiách však bude rozhodovanie o tom, kam budú smerovať peniaze, najmä vecou politických rokovaní, často i na úkor iných rezortov.
E. Jurzyca zdôraznil, že vláda bude musieť zmeniť prístup k štátom regulovaným cenám. "Slovo deregulácia je v tomto prípade ekonomicky aj politicky nevhodné. Ide jednoducho o zvýšenie cien. Cenová politika v oblasti energie, nájomného atď. sa bude musieť priblížiť k štandardom v celom vyspelom svete. Nie je vôbec šťastným riešením udržiavať ceny na neekonomickej úrovni," uviedol. Podľa neho aj tak každú reguláciu cien financujú občania prostredníctvom daní.