Ako sa môžu vyvíjať vzťahy v koalícii?
„Nastáva tu konfliktná situácia. Koaličná zmluva predpokladá určité mechanizmy vymenovania člena vlády, takže ak Schmögnerová zostane vo vládnom kabinete, nebude už zastupovať stranu, ktorá ju vymenovala. SDĽ sa bude snažiť ministerku nejakým spôsobom potrestať.“
Je pravdepodobné, že SDĽ sa vydá cestou blokovania zákonov?
„To už pán Koncoš naznačil. Povedal, že do volieb treba zastaviť všetko, čo vedenie SDĽ vníma ako nepopulárne kroky. Zrejme to bude ich všeobecná taktika. Je zaujímavé, že neuvažuje o odchode z koalície. Možno je za tým hlbšia znalosť pomerov v poslaneckom klube SDĽ. Možno si SDĽ sama uvedomila, že keby vedenie rozhodlo o vystúpení z koalície, tak by to nemuselo nájsť všeobecnú podporu v parlamentnom klube SDĽ.
Z hľadiska vedenia by to nebol efektívny krok, keby sa vládna koalícia zachovala s podporou jednej časti klubu SDĽ. Možno sú v pozadí aj takéto úvahy, ale to sú špekulácie.“
Hovorí to niečo o rozštiepenosti SDĽ?
„Nedá sa vylúčiť. Časť predstaviteľov SDĽ, ktorá dnes už nemá dominantné postavenie v strane, sa veľmi zdržanlivo až odmietavo postavila k návrhu na odvolanie ministerky. V parlamentnom klube SDĽ stranícki oponenti pána Koncoša majú silnejšie zastúpenie ako vo vedení. Môže to reálne ovplyvňovať vnútrokoaličnú situáciu.“
Ovplyvní to nejakým spôsobom činnosť vlády?
„SDĽ sa bude čoraz viac situovať do pozície vnútornej opozície. Predseda vlády sa zrejme už nebude môcť spoľahnúť na podporu pri presadzovaní krokov, ktoré on považuje za reformné, ale na druhej strane mu táto situácia môže uvoľniť ruky práve pri presadzovaní týchto krokov tým, že nebude brať ohľad na SDĽ ako koaličného partnera, ktorý už niekoľkokrát preukázal nelojalitu. Je predstaviteľné, že bude získavať podporu tohto subjektu na základe síl medzi krídlami v parlamente. Treba však počkať, ako na túto situáciu zareagujú poslanci.“
Môže to mať vplyv na vytváranie predvolebných koalícií?
„Súčasné dianie v SDĽ vnímam ako signál smerom k opozičným stranám. Iniciatíva o zmenu pri privatizácii SPP, vstup do koalícií s HZDS v regionálnych voľbách, podpora kandidátov HZDS v druhom kole volieb predsedov aj v tých krajoch, kde nebola s hnutím v koalícii. Vidím to ako postupný proces väčšieho zbližovania. Nastalo hlavne po zmene vedenia.“