"Bude to len ďalšie posolstvo z Lotyšska, že tu skutočne nie sme vítaní," hovorí rezignovane 70-ročná žena, ktorá sa predstavila len ako Lena. "My Rusi sme už dávno pochopili, že tu o nás nikto nestojí. Toto referendum to však oznámi i k nám domov." Po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 zostala väčšina lotyšských Rusov - asi 45 percent obyvateľov krajiny - "občiansky bezprizorná". V sobotňajšom referende majú lotyšskí voliči rozhodnúť o tom, či má byť táto tŕnistá cesta uľahčená, ako to stanovuje liberalizovaný zákon o občianstve. Ten na nátlak Ruska, Západu i medzinárodných inštitúcií schválil tohto roku na jar po ďalšej blokáde lotyšský parlament. Lotyšskí nacionalisti však hneď na to iniciovali vypísanie referenda o tejto otázke.
Podľa nacionalistov na čele s premiérom Guntarom Krastsom bol lotyšský zákon o občianstve pred jeho liberalizáciou viac ako rozumný. Zaručiť udelenie občianstva deťom, ktoré možno ani nebudú vedieť po lotyšsky, je podľa nich príliš prehnané. (Liberalizovaný zákon o občianstve priznáva lotyšské občianstvo všetkým deťom, ktoré sa narodili v Lotyšsku po vyhlásení nezávislosti v roku 1991, aj keď ich rodičia lotyšské občianstvo nemajú). Asi 60 percent ruskojazyčných obyvateľov Lotyšska však vôbec nevie lotyšsky alebo len málo, takže nemajú nádej na zloženie náročnej jazykovej skúšky, ktorá je jednou zo zákonom stanovených podmienok.
Konstantin Kazakov (25) na rozdiel od väčšiny svojich krajanov hovorí lotyšsky dobre a verí, že by jazykovú skúšku bez problémov zložil. V jeho prospech hovorí i jeho nízky vek, pretože lotyšský naturalizačný systém kvót necháva čakať na občianstvo najdlhšie práve tie najstaršie vekové skupiny (Rusi to považujú za jasný trest pre príslušníkov prvej najpočetnejšej rusifikačnej vlny). Napriek tomu sa však s podaním žiadosti neponáhľa. "Lotyšské občiansto sa, bohužiaľ, nedá získať bez splnenia povinnej vojenskej služby v lotyšskej armáde," hovorí Kazakov. "Ja všam nechcem slúžiť, a vôbec nie v žiadnej armáde. O občianstvo preto požiadam až o pár rokov, až budem príliš starý na to, aby ma odviedli."
Nehľadiac na všetky problémy, hovoria mnohí Rusi, že vzhľadom na súčasný hospodársky chaos v Rusku sú vďační za to, že môžu žiť v Lotyšsku, kde je ekonomika pomerne silná. "Vidíme, čo sa deje v Rusku, a to je pre nás meradlom," hovorí 20-ročná študentka ekonomiky Alina. "Som veľmi šťastná, že spojím svoju budúcnosť s touto krajinou,"dodáva. (ČTK)