ať vstup Prahy do únie kvôli Temelínu naďalej odmietajú.
„Sme proti akejkoľvek forme politiky veta,“ zdôraznil Schüssel po včerajšom zasadnutí vlády vo Viedni. Verí, že za jeho „realistickým a rozumným“ kurzom stojí 70 až 80 percent Rakúšanov. „Rozšírenie únie a európska politika sú ústrednými témami práce vlády,“ pripomenul Schüssel Slobodným. „Pokiaľ padnú, tak mnoho stratíme a už to potom nepôjde.“
Proti 915 220 signatárom petície podľa šéfa ľudovcov stojí ďalších 4,8 milióna Rakúšanov. „Vedome podpísať neprišli, hoci možno sú proti jadrovej energii, lebo vedome nechceli riskovať možnosť veta,“ vyhlásil Schüssel.
Ďalšie rozhovory s Prahou o Rakúšanmi vytúženom nesprevádzkovaní Temelína považuje Schüssel za možné len vtedy, keď ich česká strana bude ochotná viesť. „Nikoho nemôžeme prinútiť k určitej forme energie. To, že v EÚ sú už len tri krajiny za jadrovú energiu, prišlo zvnútra a nebolo vnútené zvonku,“ odmietol pokusy o nátlak nielen na Prahu Schüssel.
Špičky Slobodných aj včera petíciu označovali za „úspech“. Štatutárna šéfka strany, vicekancelárka Susanne Riessová-Passerová a jej predchodca na čele Slobodných Jörg Haider zároveň spochybnili váhu požiadaviek svojej vlastnej podpisovej akcie.
„Tí, čo to podpísali, určite nechcú do bodky, aby sa realizovalo to, čo tam stojí, ale chcú výsledok, ktorý bude zodpovedať ich presvedčeniu o Európe bez atómových elektrární,“ povedal Haider ako šéf krajinskej vlády v juhorakúskom Korutánsku.
„Od českej vlády očakávame jasný scenár ukončenia prevádzky Temelínu,“ zdôraznila Riessová-Passerová. Zatiaľ čo v petícii Slobodní žiadali veto Rakúska proti vstupu Česka do EÚ tak dlho, pokiaľ Praha Temelín skutočne neodstaví, pripustila ich šéfka včera ochotu pristúpiť na určitý časový horizont. „Tridsať rokov tak ako v Nemecku by tu však bolo trocha pridlho,“ dodala.
Karta veta i podľa nej však zostáva v talóne, pokiaľ Praha nedodrží záväzky medzivládnej dohody, ktorú v decembri v Bruseli podpísali Schüssel a český premiér Miloš Zeman.
K zlepšeniu atmosféry medzi Prahou a Viedňou by podľa šéfa poslaneckého klubu opozičných sociálnych demokratov Josefa Capa mohol prispieť zahraničný sprostredkovateľ. Hľadať by to podľa Capa mali český prezident Václav Havel a jeho rakúsky kolega Thomas Klestil, ktorý sa počas víkendu Havlovi sťažoval na mnohé invektívy českého premiéra Miloša Zemana proti Haiderovi, Slobodným a Rakúšanom.
Zemanove výroky podľa analýz volebných expertov Slobodným priniesli 50 000 až 100 0000 dodatočných signatárov.
Autor: David Zelinger, ORF pre SME