Tri roky uplynuli od ukončenia vojny v Bosne a Hercegovine daytonským mierom, a voliči tejto krajiny už piatykrát vykročili k volebným urnám. 12. a 13. septembra sa v BaH konali voľby trojčlenného celobosnianskeho predsedníctva, celobosnianskeho parlamentu, snemov oboch entít - Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiky srbskej (RS), a snemov kantónov FBaH. Od podpisu daytonskej mierovej dohody v decembri 1995 sa do krajiny vrátilo 400 000 utečencov z viac než 2 miliónov osôb, ktoré odišli počas vojny. Prvé povojnové voľby sa konali v hercegovinskom Mostare v júni 1996, na ne nadviazali parlamentné celobosnianske voľby v septembri 1996. Vlani v septembri sa konali miestne a v novembri celobosnianske voľby a predčasné voľby do parlamentu v RS.
Zvíťazili vždy nacionalistické strany - moslimská Strana demokratickej akcie (SDA) Aliju Izetbegoviča, Srbská demokratická strana (SDS) stúpencov exprezidenta a hľadaného vojnového zločinca Radovana Karadžiča a Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) v BaH, ktoré je akousi filiálkou rovnomennej vládnej strany v Chorvátsku. V uplynulých voľbách mohli voliť 2 milióny voličov v BaH a pol milióna v zahraničí. Viac ako 155 000 bosnianskych utečencov mohlo hlasovať v Chorvátsku a Juhoslovanskej zväzovej republike a ďalších 152 000 tých, ktorí bývajú v iných krajinách, mohlo poslať hlasovacie lístky poštou.
ZMENA V RS
Podľa výsledkov, ktoré oznámila Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) 25. septembra, sa členmi kolektívneho predsedníctva stali za moslimskú stranu Alija Izetbegovič, za chorvátsku Ante Jelavič a za srbskú Živko Radišič. Izetbegovič, ktorý dostal druhý raz najväčší počet hlasov, zostáva hlavou predsedníctva BaH. Najväčšou zmenou bolo víťazstvo predstaviteľa tvrdého nacionalistického krídla v RS - prezidentom RS sa namiesto umiernenej, prozápadne orientovanej Biljany Plavšičovej stal Nikola Poplašen zo Srbskej radikálnej strany RS. Volebná účasť bola asi 80-percentná.
KOĽKO STÁLI voľby
Príprava volieb mala podľa informácie OBSE stáť okolo 35 miliónov USD a na ich zaistení sa podieľalo zhruba 10 000 ľudí. OBSE garantovala organizáciu a riadny priebeh volieb. Z počtu organizátorov bolo 300 pracovníkov OBSE, 2600 medzinárodných pozorovateľov a zvyšok tvorili miestni pracovníci OBSE a členovia miestnych volebných komisií. Udržať poriadok pomáhalo 30 000 príslušníkov medzinárodných jednotiek SFOR.
SLOVÁCI V MISII OBSE
Pozorovateľská misia OBSE zo Slovenska bola, podobne ako v minulom roku, jednou z najpočetnejších. Tvorilo ju 130 pozorovateľov-supervisors, prevažne mladých ľudí medzi 25 a 35 rokmi. Úloha pozorovateľov spočívala v pozorovaní volieb vo všetkých okrskoch, mali právo usmerňovať volebný proces v zmysle zákona a napokon oni sami podpisovali výsledky volieb vo všetkých približne 2600 volebných miestnostiach.
SFOR ASPOŇ DO ROKU 2000
Vodca bosnianskych Moslimov Alija Izetbegovič v sobotu vyhlásil, že očakáva, že jednotky SFOR vedené NATO zostanú v Bosne aspoň do roku 2000, aby pomohli zaistiť mier. Izetbegovič tiež povedal, že očakáva zmenu štruktúry SFOR. Predstavitelia NATO vyhlásili, že západná aliancia sa dosiaľ nevzdala nádeje, že počet príslušníkov mierových síl sa v tomto roku zníži. "Možno bude počet vojakov znížený, ale bude to kompenzované kvalitou," povedal Izetbegovič. Dodal, že SFOR sa zrejme viac sústredí na jednotky špecializované na zvládanie nepokojov.
Autor: dub