REALITY Otázku, či stavať dom svojpomocne alebo "na kľúč" riešia peniaze

Viac ako polovicu bytového fondu na Slovensku predstavujú rodinné domy. Hoci niektorí uprednostňujú (a to nielen z finančných dôvodov) menej komplikované bývanie v bytových domoch, túžba mať vlastnú strechu nad hlavou, pekne upravenú záhradu, a najmä ...

Viac ako polovicu bytového fondu na Slovensku predstavujú rodinné domy. Hoci niektorí uprednostňujú (a to nielen z finančných dôvodov) menej komplikované bývanie v bytových domoch, túžba mať vlastnú strechu nad hlavou, pekne upravenú záhradu, a najmä súkromie predsa len láka väčšinu z nás. Keď si stavebník zabezpečí dostatočné finančné zdroje a vybaví nutnú počiatočnú administratívu, čaká ho realizácia vlastnej výstavby, ktorú si môže zabezpečiť tromi spôsobmi: svojpomocne, dodávkou stavby na kľúč alebo kombináciou svojpomocnej výstavby a realizácie niektorých prác dodávateľským spôsobom. Každý z uvedených spôsobov má svoje výhody i nevýhody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prednosťou svojpomocnej výstavby rodinného domu je najmä úspora finančných prostriedkov, ktorá aj na niektorých lacnejších domoch predstavuje až 300 tisíc Sk . Na druhej strane svojpomocná výstavba znamená predĺženie doby potrebnej pre stavbu (všetky práce sa uskutočňujú prevažne počas voľných víkendov), väčšie riziko nárastu cien stavebných materiálov, ale aj absenciu záruky na svojpomocne vykonané práce a zvyčajne (nemusí to byť pravidlo) nižšiu kvalitu odborných prác. Podľa odporúčaní stavebných expertov, minimálne pokrývačské, klampiarske a inštalačné práce by mali robiť odborníci, prípadne špecializované firmy, ktoré na svoje služby poskytujú záruku. Ak už sa stavebník rozhodol pre svojpomocnú výstavbu, mal by si zabezpečiť aspoň skúseného odborníka na stavebný dozor. Iba tak sa možno vyvarovať možných chýb, a teda aj finančných nákladov na ich odstránenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pri výbere firmy, ktorá by mala realizovať či už vybrané stavebné práce, alebo celú stavbu rodinného domu na kľúč, sa treba zamerať na viacero faktorov. Zmluvný vzťah, ktorý v týchto prípadoch vzniká, musí poskytnúť dostatočnú ochranu pred finančnými i časovými stratami počas výstavby. Pri výbere teda treba posúdiť nielen cenovú náročnosť, ale aj komplexnosť ponuky poskytovaných služieb viacerých firiem, rovnako, ako sa odporúča prezrieť si stavby, ktoré už postavili. Mnohé firmy na našom trhu dnes okrem samotného projektu ponúkajú aj kompletnú inžiniersku činnosť (napr. obstarávanie dokladov na povoľovanie stavby), autorský dozor počas celej realizácie vrátane pravideľných návštev na stavbe, ale aj pomoc pri výbere vhodných materiálov a doplnkov, najmä pri dokončovacích prácach v interiéri.

SkryťVypnúť reklamu

Ceny štandardných troj- až päťizbových rodinných domov postavaných na kľúč s úžitkovou plochou od 96 do 180 metrov štvorcových sa dnes pohybujú od 1,2 do 2 miliónov Sk (bez pozemku a pivnice). Ceny projektov bývajú rôzne, v katalógoch väčšina z nich neprekračuje sumu 20 až 25 tisíc Sk. Pri individuálnych návrhoch podľa želania budúceho majiteľa však treba rátať s niekoľkonásobne vyššími sumami. (mil)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu