Podpredseda vlády Sergej Kozlík sa vyznačuje nedôverou k rôznym nezávislým inštitúciám, otvorene spochybňuje hodnotenia Slovenska ratingovými agentúrami. Posledné zníženie ratingu agentúrou Standard & Poor‘s pán Kozlík komentoval ako povrchné a nie vždy založené na dostatočnej znalosti pomerov. Je nepochybné, že pomery v štátnych financiách, kde patria aj pasíva štátu a riziká ich ďalšej tvorby, pozná najlepšie pán Kozlík. Hodnotenia ratingových agentúr sú aj o pasívach štátu a možnosti vzniku ďalších. Pán Kozlík si dovolil spochybniť objektivitu ratingových agentúr na základe jednoduchého čísla: 27 miliárd. Toto číslo predstavuje navrhovaný schodok českého rozpočtu na budúci rok, v absolútnej hodnote menej ako 2 % z HDP. Je možné, že ak sa v ČR vydajú našou cestou tiež im bude znížený rating, ale ešte majú rezervu; rating ČR je o dva stupne lepší ako Slovenska.
Teraz sa začína ukazovať, že slovenský ekonomický zázrak bol založený na nasávaní stále drahších dolárových pôžičiek zo zahraničia a zároveň sa vláda tvárila, že aktivizuje domáci priemysel. V martinských strojárskych fabrikách pozitíva vládnej politiky nepociťujú. Aby sa udržal sociálny zmier, žilinský úrad práce prideľuje do týchto fabrík desiatky miliónov na mzdy za neprácu, lebo objednávky na výrobky od kvalitných partnerov v Martine dávno nevideli.
Kilometre betónu na nových diaľniciach bude musieť niekto zaplatiť, dvestokorunovými nálepkami na väčšine osobných automobilov to nie je možné. Morganova zámorská banka si príde za pár rokov vyinkasovať za Vodné dielo Žilina stomilióny dolárov, o tomto diele Kozlíkov priamy podriadený povedal, že sa nezaplatí ani za tri generácie.
Pre ekonomickú verejnosť sa voľbami u nás napínavé udalosti nekončia, lebo bude sledovať najbližšie ekonomické kroky úradujúcej politickej garnitúry, ako sa ona vysporiada s reguláciou rozpočtových výdavkov, niektoré už boli ohlásené. Asi najnapínavejšie bude, ako sa banky vyporiadajú s drahými peniazmi a s kolabujúcim finančným trhom.
Úloha pána Kozlíka ako zvestovateľa svetlých zajtrajškov končí bez ohľadu na to, či bude sedieť v novej vláde. Jeho najbližšou povinnosťou je, aby z titulu svojho úradu oboznámil verejnosť so štátnym rozpočtom, ktorý pripravili jeho úradníci na budúci rok. Ekonomická verejnosť čaká, či v rozpočte bude zasa založený rast silových inštitúcií ako SIS, či zasa budú daňoví poplatníci platiť za dokončenie pätnásťročnej stavby zahraničného metalurgického kombinátu, ktorý má priniesť profit VSŽ.
Pán Kozlík presadzovaním privatizácie pre spolustraníkov odohnal mnohých zahraničných strategických investorov, naopak o zahraničnom pôžičkovom kapitáli tvrdí, že sú to zahraničné investície. Pán Kozlík asi nevie, že strategický zahraničný kapitál je schopný znášať pri podnikaní riziko, naopak pôžičkový kapitál prináša riziko všetkým daňovým poplatníkom, lebo dôležité zahraničné úvery boli garantované štátom. Strategickí kapitalisti prinášajú aj trhy, ktoré pán Kozlík v Moskve nenašiel, hoci sa o to snažil. Nevýhodou demokracie je, že dôsledky zhubnej ekonomickej politiky pána Kozlíka bude niesť daňový poplatník, Kozlík iba jednou päťmilióntinou.
JURAJ VECHTER