BRATISLAVA (SITA) - Jeden z najväčších hospodárskych problémov Slovenska je vysoký deficit zahraničnoobchodnej bilancie sprevádzaný schodkových štátnym rozpočtom. Schodok zahraničného obchodu Slovenska sa v tomto roku opäť zvýši po tom, čo v minulom roku zavedením dovoznej prirážky sa rozdiel medzi dovozmi a vývozmi trochu zmenšil. Uvádza sa v článku rakúskeho denníka Die Presse.
Nerovnováha zahraničnoobchodnej bilancie súvisí podľa analýzy rakúskej banky Erste Bank s vysokým vnútorným dopytom. Okrem toho silná koruna ohrozuje konkurencieschopnosť slovenských exportných komodít. Podiel deficitu bilancie zahraničného obchodu vo vzťahu k hrubému domácemu produktu (HDP) dosiahol v roku 1996 takmer 10 % a v minulom roku 7,2 %. V tomto roku experti očakávajú opäť asi 8 %.
Rastúci deficit štátneho rozpočtu spôsobil podľa Die Presse od roku 1993 narastanie štátneho zadlženia. V roku 1997 dosiahol schodok štátneho rozpočtu vrátane dlhovej služby 5,6 %. Vládna koalícia koncipovala štátny rozpočet na tento rok tak, aby vyhrala parlamentné voľby, ktoré sa skončia v sobotu. Hoci výdavky štátu merané ako podiel na HDP dosiahli v minulom roku 34 % a zodpovedali tým úrovni v Českej republike (34,4 %) a Maďarsku (32,2 %). Zníženie štátnych výdavkov je však nevyhnutné vzhľadom na vysokú spotrebu verejného sektora. Zatiaľ čo sa súkromná spotreba v minulom roku zvýšila iba o 6,8 %, verejná spotreba zaznamenala expanziu až na úrovni prevyšujúcej 10 %. Súčasťou verejných výdavkov bol aj nákup lietadiel, zariadení pre atómové elektrárne a vojenskej techniky.
Slovenská vláda publikovala nové spôsoby financovania nákladných verejných projektov. Vzhľadom na nefunkčný a nelikvidný kapitálový trh chce vláda emitovať v zahraničí dlhopisy alebo chce priamo od zahraničných finančných inštitúcií získať úvery. V poslednej dobe zdražel však aj tento zdroj financovania. Zatiaľ čo pred piatimi rokmi mohlo Slovensko získať v zahraničí úver s úrokovou sadzbou 60 bodov nad LIBOR, v súčasnosti je to už 200 bodov, uzatvára rakúsky denník Die Presse.