Včera oslabila slovenská koruna po prvýkrát od devalvácie v roku 1993 na 6,75 percenta v devalvačnej časti fluktuačného pásma. Národná banka Slovenska zafixovala index na úrovni 5,95 % v devalvácii, čím menu podporila, napriek tomu bol záverečný kurz na 6,45 %. Devalvačná časť fluktuačného pásma má 7 percent, čiže sú to iba desatiny percenta od prekročenia pásma. Kým sa kurz koruny pohybuje v tomto pásme, nepovažuje sa pokles napríklad na 6,7 percenta za oficiálnu devalváciu meny. Ešte v lete bol kurz zhruba na úrovni dvoch percent v devalvačnej časti.
Myslíte, že tento negatívny trend môže pokračovať?
"To je ťažké odhadnúť. Veľmi dôležité bude, či volebné výsledky utlmia, alebo posilnia devalvačné očakávania. Ak by boli naďalej silné, tak bude obtiažne udržať terajší kurz."
Bolo by vhodné výraznejšie pohnúť kurzom?
"Na to sa nedá celkom priamo odpovedať, pretože je to spojené a podmienené mnohými ďalšími opatreniami. Kurz je síce veľmi dôležitý, ale nie je jediným parametrom a jedinou oblasťou, ktorá ovplyvňuje účinnosť a efektívnosť hospodárskej politiky."
Díleri očakávajú z dlhodobejšieho hľadiska prekročenie fluktuačného pásma. Bolo by treba v takom prípade rozšíriť fluktuačné pásmo, alebo zrušiť?
"Ak dôjde k zmene dnešného režimu, tak by to bolo dobré využiť na zrušenie hraníc fluktuačného pásma."
Čo by bolo treba najskôr urobiť, aby sa situácia stabilizovala?
"Znížiť deficit verejných financií, opatrenia na zníženie deficitu obchodnej bilancie, deficitu bežného účtu. Problémom je, že pokračovanie dnešnej situácie neznamená zníženie, ale narastanie deficitu verejných financií aj tým, že zahraničie nie je ochotné požičať, a preto musí štát akceptovať už vyše 30-percentné úrokové sadzby. Je potrebné vytvoriť väčší súlad medzi rozpočtovou a menovou politikou a dať jasný politický signál, že sa bude presadzovať skutočná reforma, nie taká kamufláž, ako tu bola doteraz. Dôvera zahraničia je kľúčová." (rf)