ktorú vylúčili z prvého kola rozhovorov o vstupe do Európskej únie a NATO pre obavy, že vláda porušuje demokraciu. Zložená opozícia, ktorá by mohla dať dohromady veľkú parlamentnú väčšinu, v nedeľu začala rokovania v snahe vytvoriť vlastnú vládu a opoziční vodcovia sa predháňali v uisťovaní, že sa v žiadnom prípade nespoja s Mečiarom. No podpredseda vlády Sergej Kozlík, navonok absolútne nedotknutý výsledkom, povedal na tlačovej konferencii, že HZDS vyhralo voľby, lebo naďalej ostáva najväčšou stranou a že sa pokúsi prilákať aspoň jednu opozičnú stranu do aliancie. "HZDS vyhralo voľby a bude sa správať ako víťaz. Neexistuje dôvod, aby premiér Mečiar odišiel z politiky," oznámil Kozlík.
Mečiar ako vodca najväčšej strany pravdepodobne dostane prvú príležitosť pokúsiť sa vytvoriť vládu a parlament sa nemusí zísť ešte 30 dní po voľbách. To by poskytlo Mečiarovi čas na rozloženie opozície. No strana, na ktorú si robí mimoriadny zálusk, reformovaná komunistická Strana demokratickej ľavice (SDĽ) vydala niekoľko kategorických uistení, že nevytvorí vládu s HZDS a že sa pousiluje dohodnúť s ostatnými opozičnými stranami. Opozícia siaha od Slovenskej demokratickej koalície (SDK) vpravo po Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) reformovaných komunistov, so stredo-ľavicovou Stranou občianskeho porozumenia (SOP) a etnickou Stranou maďarskej koalície (SMK) medzi nimi. Strany signalizovali ochotu sformovať novú administratívu, no neoznámili žiadnu jasne formulovanú dohodu. Vláda zostavená z opozície by mala 93 kresiel zo 150-členného parlamentu - dosť na to, aby presadila rozsiahle politické zmeny.
Západné diplomatické zdroje, ktoré trvali na anonymite, vyjadrili radosť z výsledkov hlasovania, ktorého sa zúčastnilo 84 % občanov.