Maďarsko by privítalo, keby so Slovenskom patrilo do rovnakých medzinárodných štruktúr *Zhovárame sa s odchádzajúcim veľvyslancom MR na Slovensku JENÖ BOROSOM

Tesne pred voľbami v SR poskytol SME rozhovor prvý veľvyslanec Maďarska v SR, ktorý koncom septembra odchádza zo svojho úradu. Pred svojím pôsobením v Bratislave pracoval ako tlačový tajomník na maďarskom veľvyslanectve v Prahe a od roku 1990 ako generáln

y konzul na Slovensku.

m Obdobie vášho pôsobenia na Slovensku bolo kľúčové z hľadiska vytvorenia platformy pre dobré slovensko-maďarské susedské vzťahy. Ako hodnotíte dnes tento proces?

"Dva kľúčové momenty vo vzájomných vzťahoch boli bezpochyby podpísanie medzištátnej dohody v roku 1995 a spoločné rozhodnutie akceptovať verdikt medzinárodného súdu v otázke najviac zaťažujúcej vzťahy oboch krajín, vo veci sústavy vodných diel, čím sme vlastne tento problém odpolitizovali. Verím, že nová slovenská vláda poverí vedením rokovaní v tejto veci takých odborníkov, ktorým sa podarí nájsť riešenie slúžiace dobru a dlhodobým záujmom oboch strán. Čo sa týka medzištátnej dohody, existujú na ňu rôzne názory na oboch stranách. Podľa mňa je to taká dohoda, akú mohli vtedy vlády vôbec uzavrieť, zohľadňuje požiadavky oboch strán."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

m Kde by mohli byť teraz maďarsko-slovenské vzťahy, keby sa vývoj na Slovensku uberal iným smerom?

"Teraz je v našom záujme predovšetkým to, aby sa medzištátna zmluva uplatňovala, aby plnila svoju úlohu, pomáhala mnohostrannému rozvoju vzťahov vo všetkých oblastiach, odstránila prekážky prameniace čiastočne z emocionálnych, čiastočne z historických problémov a riešila nové ťažkosti vznikajúce v procese vzájomných vzťahov, ako bola napríklad tohtoročná obilná kríza. Keby zmluva fungovala dobre a na Slovensku a v Maďarsku by sa urodilo toľko obilia, koľko sa urodilo tento rok, problém by sa dal riešiť konzultáciami, teda

inak, ako vyrúbením 70-percentného mimoriadneho cla na dovážané maďarské obilie. Nevzniklo by nové napätie, ktoré sa tak či onak odrazí na politickej a hospodárskej spolupráci, a nevyužilo by sa napríklad zasadanie CEFTA na bombastické zahlásenie takéhoto charakteru, na ktoré maďarská strana nemohla reagovať inak, než ako reagovala."

SkryťVypnúť reklamu

m Nová maďarská vláda zachováva vo vzťahoch k Slovensku istú zdržanlivosť. Myslíte si, že po voľbách dôjde k akémusi "otváraniu dverí" vo vzťahoch oboch krajín?

"Vláda premiéra Viktora Orbána sa cielene snažila o to, aby svojím počínaním a politickými vyhláseniami v žiadnom zmysle neovplyvňovala priebeh udalostí v predvolebnom období ani samotný výsledok hlasovania. Maďarsko očakáva od slovenských volieb, aby sa uplatnila vôľa voličov, aby vznikla demokratická a stabilná vláda, s ktorou budeme môcť viesť rokovania v duchu uplatňovania hlavných cieľov transformácie - vzniku demokratickej spoločnosti, sociálneho trhového hospodárstva a integrovania do euroatlantických štruktúr. Keď na Slovensku vznikne takáto vláda, som presvedčený, že budeme mať pred sebou nové, rozhodujúce obdobie vzájomných vzťahov. Maďarsko by privítalo, keby so svojím severným susedom patrilo do rovnakých medzinárodných štruktúr. Úprimne želám slovenským voličom, aby sa na základe uplatnenia ich vôle vytvorila vláda slúžiaca celkovej prosperite krajiny. Aby sa Slovensko stalo otvoreným štátom vo vzťahu k sebe i zvyšku sveta s vládou tolerantnou voči občanom. Verím, že Slováci vedia zvoliť takúto vládu a že ak voľby prebehnú v poriadku, podľa demokratických zásad, vytvorí sa vláda, v spolupráci s ktorou budeme mať možnosť rozvíjať dobré vzťahy."

SkryťVypnúť reklamu

m Na Slovensku, čo žiaľ ukázalo aj predvolebné obdobie, ešte stále existujú nacionalistické sily, ktoré zakladajú svoju podporu u občanov aj na šírení útočnej propagandy voči Maďarom. Mali ste vy osobne v tomto zmysle nejakú vyslovene zlú skúsenosť?

"Nikto nie je rád, ak ho čo len v nepriamom zmysle slova označujú za parazita. Pritom toto obvinenie padlo na ľudí, ktorí sa napríklad v poľnohospodárstve veľkým dielom zaslúžili o to, že Slovensko je v mnohých potravinárskych produktoch sebestačné. Najťažšie sú chvíle, keď niekoho urazia kvôli jeho národnej príslušnosti. Všetky zauchá, ktoré dostali Maďari žijúci na Slovensku, som prežíval rovnako ako oni. Veľmi by som bol rád, keby medzi oboma krajinami bolo treba riešiť už len záležitosti bezprostredne sa dotýkajúce oboch štátov a maďarská menšina by bola v takej pozícii a dostalo sa jej takého prijatia, aby bola sama schopná uskutočňovať svoje požiadavky."

SkryťVypnúť reklamu

m Na Slovensku sú politické sily, ktoré reprezentujú záujmy maďarskej menšiny. Myslíte si, že keby došlo k vytvoreniu vládnych štruktúr fungujúcich skutočne demokraticky, znamenalo by to aj pre maďarskú menšinu riešenie jej problémov?

"Samotné zastúpenie v parlamente bolo pre strany maďarskej menšiny v posledných ôsmich rokoch garantované. Ale napriek tomu, že vystúpili so stovkami návrhov a iniciatív a mnohé sa netýkali menšín, ale orientácie Slovenska v demokratickom smere, neboli vypočuté. Nevznikol tu taký dialóg medzi slovenskými orgánmi a reprezentantmi maďarskej menšiny, v ktorom by bolo možné prerokovať maďarské požiadavky, riešiť snahy o udržanie identity, použitie materinského jazyka, uchovanie kultúry, udržiavanie vzťahov s materskou krajinou a otázku školstva. Slovenskí politici sa zvyknú pýtať, kde bude tá hranica, po ktorú chce maďarská menšina zájsť vo svojich požiadavkách. Prijateľnou platformou by bolo, ak by napríklad prostriedky na kultúru a vzdelanie mohli byť rozdeľované s ohľadom na percentuálne zastúpenie obyvateľstva maďarského pôvodu v SR, t. j. 11 percentám občanov maďarskej národnosti by sa dostalo prostriedkov v rovnakej miere, v akej sa podieľajú na národnom bohatstve."

SkryťVypnúť reklamu

m Maďarská vláda zatiaľ neurčila vášho nástupcu, kandidáta predchádzajúcej socialistickej vlády nepotvrdila vo funkcii. Máte správy o tom, kto by mohol byť novým maďarským veľvyslancom v SR?

"Veľvyslanectvo môže zohrať dôležitú úlohu pri utváraní vzájomných vzťahov napomáhaním vzniku priaznivých podmienok a odstraňovaním brzdiacich okolností a aj na základe jeho objektívneho infomovania môže vláda materskej krajiny dospieť k takým rozhodnutiam, ktoré pomôžu pozitívnemu vývoju vo vzájomných vzťahoch. Neviem, kto bude mojím nástupcom, ale som presvedčený, že na tento post bude po zrelej úvahe vybratá tá najvhodnejšia osoba, ktorá bude schopná na najvyššej možnej úrovni opatrovať slovensko-maďarské vzťahy."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 652
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 423
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 312
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 426
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu