s diplomatickou taškou a striebornou ihlicou. Patrí k novej vlne čiernych aktivistov a pri parlamentných voľbách 3. októbra by sa mohol zapísať do miestnej politickej histórie ako v poradí iba druhý domorodec, ktorého zvolili do parlamentu. Na svojich mladých bedrách nesie sny a túžby čiernej Austrálie v dobe silnejúceho rasizmu, živeného krajne pravicovou stranou Jeden národ a xenofóbnou rétorikou jej vodkyne Pauline Hansonovej.
Ako čierny mládenec vyrastajúci v Belwoodskej domorodej misii na Nambucca Heads na východnom pobreží Nového Južného Walesu sa Ridgeway naučil posvätným tradíciám a jazyku svojho ľudu od starej matky. Jeho totemom alebo posvätným symbolom je austrálsky divý pes dingo. "Nemôžem ani dávať rozkazy váľajúcemu sa domácemu psovi. Môžem niekomu podať palicu, aby s ňou pohol, ale ja sa jej nesmiem ani dotknúť," povedal Ridgeway. Naučil sa však aj tomu, ako žijú belosi. Od 13 rokov bol vychovávaný ako katolík, chodil do katolíckej školy, hral ragbyovú ligu a sedával ako nevinniatko na čiernych kreslách tamojšieho divadla v čase, kedy platilo segregačné obmedzenie. Strednú školu Ridgeway nedokončil, ale napríklad k výrečnosti, ktorú by mu závidel hociktorý advokát, dospel ako samouk.
"Potrebujeme tam vlastného človeka. Musíme ho podporiť, aby sme chránili našu pôdu, životné prostredie, dedičstvo, kultúru a sväté miesta," uvádza predseda Bundjalungskej rady starších v Lismoreu Roy Gordon.
Autor: REUTERS/ČTK