Keď nemecký kancelár Helmut Kohl pred voľbami bilancoval svoju štedrosť ku Kremľu, odporúčal Západu zvyknúť si na myšlienku, že Rusko sa nezreformuje rýchlo. Misia Medzinárodného menového fondu odišla v sobotu z Moskvy s konštatovaním, že "situácia je kritická" a vráti sa na rozhovory o uvoľnení ďalšej splátky z úveru Rusku až vtedy, keď vláda Jevgenija Primakova predloží komplexný program riešenia krízy. Alexander Šochin, ktorý viedol rokovania s misiou fondu, kým bol ešte podpredsedom vlády, hovoril dokonca čosi o "diktáte" medzinárodných finančných ustanovizní a vyhrážal sa nesplácaním zahraničných dlhov. Výkonný riaditeľ MMF Michel Camdessus uviedol, že fond opäť pomôže Rusku, len keď jeho vedenie urobí hlavným bodom svojho programu boj proti inflácii. Jeho správu čakajú ministri financií Európskej únie na prebiehajúcom zasadaní vo viedenskom Hofburgu. Horst Köhler, predseda Európskej banky pre obnovu a rozvoj (BERD), ktorá prišla v ruskej kríze o 200 miliónov USD, podmienil koncom týždňa pomoc Moskve aj tým, že sa neodkloní od cesty reforiem.
Tento postoj však ostro kritizoval vládny poradca akademik Leonid Abalkin, ktorý vidí východisko namiesto v komplexnom programe jednoducho vo vytlačení inflačných rubľov. Zastupujúci riaditeľ centrálnej banky Andrej Kozlov už oznámil, že sa vydalo 900 miliónov nových papierových rubľov. Tie sú určené na okamžité úvery komerčným bankám, no nie na výplatu omeškaných miezd a penzií, čo malo byť úlohou číslo jeden podľa premiéra Jevgenija Primakova. Centrálna banka uviedla vo svojej správe, že na splnenie tohto cieľa potrebuje 50 miliárd nových rubľov do konca roka.
Denník Nezavisimaja gazeta odhadol, že na vyrovnanie celého federálneho vnútorného dlhu by bol potrebný dvojnásobok terajšieho obeživa. Výhrady voči takémuto zjavnému hyperinflačnému riziku odmietol akademik Oleg Bogomolov, riaditeľ Ústavu medzinárodných ekonomických a politických štúdií (počas ZSSR svetovej ekonomiky socializmu), jednoducho ako bezočivosť niektorých medzinárodných finančných inštitúcií. Ich podmienky zavrhol aj štátny rozhlas Golos Rossiji: "Čo Rusko potrebuje, to nie sú rady, ale materiálna pomoc." Štedrosť Západu však narazila na medze a v Moskve si musia na to privykať.
Autor: Jozef Fukatsch (Autor je stálym spolupracovníkom SME)