SLOVENSKO (SME - jo, sp) - O potrebe zásadných zmien rozhodli počas víkendových parlamentných volieb voliči na Slovensku. Podľa neoficiálnych údajov - elektronicky sčítaných hlasov - Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) získali strany doterajšej opozície - SDK, SDĽ, SMK - zo 150 až 80 parlamentných kresiel. Spolu s doteraz mimoparlamentnou stranou SOP, ktorá vo voľbách získala 13 poslaneckých mandátov, tak opozícia disponuje ústavnou väčšinou. Do parlamentu postúpilo zo 17 kandidujúcich strán iba 6 - HZDS (27,00% - 43 mandátov), SDK (26,33% - 42), SDĽ (14,66 % - 23), SMK (9,12% - 15) , SNS (9,07 % - 14), SOP (8,01 % - 13 mandátov). Ostatné kandidujúce strany získali spolu iba 5,46 % voličských hlasov. Z nich najviac KSS (2,79 %), najmenej Hnutie tretej cesty (0,07 %). Doteraz vládne ZRS získalo vo voľbách 1,30 %. Znamená to, že štátny príspevok na činnosť politických strán dostane iba 6 parlamentných subjektov. Politické strany SDK, SDĽ, SMK a SOP včera vyjadrili vôľu vytvoriť novú vládu. Zároveň vyzvali zastupujúceho prezidenta V. Mečiara, aby ustanovujúcu schôdzu NR SR zvolal v čo najkratšom termíne. V. Mečiar sa ako jediný predseda parlamentnej politickej strany nepoďakoval voličom za dôveru získanú vo voľbách a pred novinármi sa počas volieb a po voľbách vôbec neobjavil.
Podpredseda HZDS S. Kozlík však oznámil, že hnutie sa bude správať ako "víťazná" strana, pričom uviedol, že do menšinovej vlády HZDS nepôjde. Povolebné rokovania sa podľa Kozlíka uskutočnia najskôr so SNS a potom so SDĽ a SOP, nevylúčil však ani prípadné rokovanie s SDK. "Nesporne môže dôjsť k veľmi zaujímavým situáciám, a to môže silne ovplyvniť aj výsledky rokovaní tak, ako dnes možno málokto predpokladá," zdôraznil. Predseda SDĽ J. Migaš však včera vylúčil akúkoľvek možnosť spolupráce či vytvorenie vlády s HZDS. Rovnako predstavitelia ďalších strán SDK, SMK a SOP vytvorenie vlády s HZDS doteraz dôrazne odmietali. Na voľbách do NR SR sa podľa údajov Štatistického úradu SR zúčastnilo 84,24 percenta
voličov. V zoznamoch voličov bolo zapísaných 4 023 191 občanov, hlasovania sa zúčastnilo 3 389 346 voličov. V predbežnej správe zahraničných pozorovateľov (OBSE) sa voľby uskutočnili pokojným a usporiadaným spôsobom, pričom neboli zaznamenané nijaké vážne incidenty. Nerušený priebeh volieb konštatovala už v sobotu, krátko po uzatvorení volebných miestností, aj ÚVK. "Priebeh volieb nemožno spochybniť," vyhlásila predsedníčka ÚVK I. Lapúniková. Zverejnenie definitívnych oficiálnych údajov o výsledku volieb oznámila ÚVK predbežne na utorok. V tieni parlamentných volieb zostalo referendum o neprivatizácii hlavných energetických a plynárenských podnikov. Podľa predsedu Ústrednej komisie pre referendum (ÚKR) sa referenda zúčastnilo okolo 44 percent oprávnených občanov. Na platný výsledok referenda je pritom potrebná viac ako 50-percentná účasť. Definitívne výsledky budú známe v utorok v noci.
Autor: SME - jo, sp