Budem úprimný. Keď 25-ročnú DIANU DUBOVSKÚ zvolili na ustanovujúcom kongrese Strany občianskeho porozumenia (SOP) do Republikovej rady, s kolegami novinármi sme sa uškŕňali. Ruku na srdce, nejeden z nás, ale aj z jej straníckych kolegov, považovali jej zvolenie do politického grémia SOP iba za "rešpektovanie vplyvu" jej viac ako priateľa - podnikateľa Jozefa Majského.
Neurazte sa, slečna Diana, ale nielen zvolenie do Republikovej rady SOP, ale i zvoliteľné 13. miesto na kandidačnej listine pripisujú mnohé médiá výlučne vášmu priateľstvu s podnikateľom a majiteľom SIPOX-u Jozefom Majským. Žijú v podozrení, že práve cez vás ako manažérku jeho firmy si váš majetný priateľ chce zabezpečiť vplyv v SOP a tým i v prípadnej novej vládnej garnitúre. Myslíte si, že opak je pravdou?
"Nie som útlocitná. Neobávam sa priznať k tomu, že s Jozefom Majským mám nielen priateľský, ale aj partnerský vzťah. Žijeme spolu už niekoľko rokov a od začiatku vzťahu pracujem vo firme SIPOX. Nemám čo zakrývať. Napokon náš vzťah sme neraz prezentovali aj na verejnosti. Hoci sme si blízki, každý z nás je sám sebou. Môj partner sa venuje podnikaniu a ja mám nielen záujem, ale i trúfalosť vstúpiť do politiky. Usmievam sa, keď počúvam názory, že Jozef by si práve cezo mňa mal zabezpečiť v budúcnosti politický vplyv. Roky sa pohybuje medzi predstaviteľmi politických strán, ministrami, poslancami i veľvyslancami. Keby bol chcel vstúpiť do politiky, mal na to neúrekom ponúk i príležitostí. Určite na to nepotrebuje mňa. Ani teraz, ani v budúcnosti."
Roztrpčujú vás narážky na túto citlivú tému, alebo ste si na ne zvykli? Ako by ste znášali tvrdú diskreditačnú kampaň koaličných médií o tom, že ste iba predĺženou rukou záujmov Jozefa Majského?
"Viete, zdiskreditovať v koaličných médiách sa dá všetko. Záleží však hlavne na tom, aká je skutočná pravda."
Až na trnavského podnikateľa Antona Železníka, ste najmladšou kandidátkou SOP na poslanecký mandát. Na rozdiel od neho, však na pravdepodobne zvoliteľnom mieste. Prezraďte iným mladým ľuďom recept, ako ste sa oň ako mladá, 25-ročná manažérka a študentka Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity pričinili? Ako ste vlastne vstúpili do vysokej politiky?
"To, že patrím k najmladším kandidátom SOP, viem. Ale nevenovala som tomu mimoriadnu pozornosť. Som manažérka. Vo firme som začala pracovať ako prekladateľka, preto som mala možnosť zúčastniť sa mnohých obchodných, ale i politických rokovaní. Predtým som iba tlmočila. Dnes sa už ako manažérka rozhodujem samostatne. Výrazný zlom v mojej politickej orientácii nastal po tom, čo som sa ako hosť zúčastnila na kongrese Socialistickej internacionály v budove OSN v New Yorku. K aktívnemu vstupu do politiky ma zrejme podvedome podnietili i zaujímavé stretnutia s takými významnými osobnosťami ako napríklad s generálnym tajomníkom OSN Butrusom Butrusom Ghálím a jeho manželkou, ale i rozhovory s generálnym tajomníkom Socialistickej internacionály Luisom Ayalom, rakúskym kancelárom Vranitzkým či dnešným českým premiérom - Milošom Zemanom. Pretože SIPOX je významnou slovenskou spoločnosťou a jej prezidenta pozývajú na rôzne stretnutia, mala som a mám i ja možnosť stretávať sa s mnohými veľvyslancami v SR, významnými zahraničnými návštevami, ako i predstaviteľmi Európskej únie. Pochopila som, že ak chcem byť aktívnou účastníčkou týchto zaujímavých rozhovorov, musím toho veľa vedieť. Ani mladý človek nevystačí v takýchto rozhovoroch iba so solídnym jazykovým vybavením. Aj to ma podnietilo k tomu, aby som začala študovať na Ekonomickej univerzite. Dnes som už v treťom ročníku. Takže aj sústavné dopĺňanie vzdelania a nadšenie pre vec, ktorú chcete robiť, ustavičná motivácia je receptom na to, aby mladý človek mohol vstúpiť do politiky."
Nemyslíte si, že do NR SR by sa mali dostať predovšetkým zrelí ľudia, ktorí už v politike ako profesionáli čosi preskákali? Čím sa v snemovni mienite presadiť, riešením akých spoločenských či hospodárskych problémov na seba upozorniť, aby ste neboli iba do počtu poslušne hlasujúcich v poslaneckom klube SOP?
"Viete, oveľa skôr, než bola SOP vôbec založená, som sa už niekoľko rokov stretávala prakticky so všetkými známymi politikmi Slovenska. Pri rôznych, i pracovných príležitostiach som mnoho hodín diskutovala o veciach verejných. V mnohohodinových debatách s predstaviteľmi rôznorodých politických strán a hnutí sa postupne formovala i moja predstava a názory na súčasný politický vývoj. Práve v nich som sa presvedčila, že je na čase v politike prezentovať aj názory mladých ľudí, ak chcete dianie v nej a v spoločnosti aktívne ovplyvňovať. Podľa môjho názoru sa zrelosť človeka nemeria vekom. Veľa záleží od osobnostných dispozícií a zrejme i trochy šťastia vo chvíľach vážnych životných rozhodnutí. Pri stretnutiach s pánom Schusterom, Hamžíkom a ďalšími predstaviteľmi SOP som mala pocit, že sú to ľudia, ktorí majú záujem i vôľu urobiť veľa pozitívneho pre Slovensko. Napokon vo svojom živote dokázali vytvárať viditeľné hodnoty skutkami a nie rečnením. Myslím si, že táto častá výmena názorov nás navzájom zblížila. Cítila som ich dôveru. To bol asi dôvod, že som sa spolu s nimi ocitla na jednej lodi a že ma vybrali i na kandidátku SOP. Som presvedčená, že nebudem patriť iba medzi poslušne hlasujúcich členov SOP. Mienim presadzovať vlastné presvedčenie i vlastný názor pri riešení spoločenských a hospodárskych problémov Slovenska. To však neznamená, že svoje názory chcem presadzovať za každú cenu. Nebudem sa preto vyhýbať konzultáciám s odborníkmi tej-ktorej oblasti. Napokon, tiež chodím medzi ľudí. Stretávam sa s nimi a preto viem, aké majú problémy a čo ich trápi. Preto chcem zohľadňovať aj ich názory v práci nášho poslaneckého klubu, ale samozrejme rešpektovať i dohody, na ktorých sa väčšina klubu zhodne."
Ste šarmantná, komunikatívna, jazykovo vybavená a scestovaná. Domnievate sa, že sú to rozhodujúce dispozície na to, aby vás voliči krúžkovali a preferovali, alebo sa skôr spoliehate na to, že sa do NR SR dostanete vďaka vysokému percentu hlasov pre SOP?
"Napriek tomu, že ma politika zaujala, uvedomujem si, že ma voliči ešte tak dobre nepoznajú, aby ma väčšina z nich preferovala krúžkovaním. Viete, ale každý raz musí začať. Ani mne nezostáva nič iné, iba sa čo najrýchlejšie dostať pod kožu vysokej politiky, aby som svojich voličov nesklamala. Priala by som si, aby ma naši voliči spoznali cez správne profesionálne rozhodnutia. To je ten najlepší dôvod, aby ma aj v budúcnosti preferovali. Na SOP si cením i to, že sa nebála dať v orgánoch svojej strany a na kandidátke priestor mladým ľuďom nezaťaženým minulosťou. Že myslí na tvarovanie novej garnitúry, ktorá môže pozitívne ovplyvniť budúcnosť strany."
Akú východiskovú pozíciu, aký rešpekt a predovšetkým čím ste si ich vydobyli v politickom grémiu SOP doteraz? Mienite v politike zakotviť dlhodobo, alebo chcete tento tvrdý chlebík, ku ktorému sa treba predrať často tvrdými lakťami, iba okúsiť?
"Som členka Republikovej rady SOP, snažím sa aktívne vystupovať a pomáhať tejto mladej a perspektívnej strane. Rešpekt sa nedá vybudovať za také krátke obdobie. Možno ho dosiahnuť iba povšimnutiahodnou prácou a zodpovedným prístupom k zvereným povinnostiam. Viem, že politika je tvrdým chlebíkom. Uvedomujem si, že v nej musíš zniesť často i tie najtvrdšie direkty. Som si vedomá i toho, že politika ťa naučí ich vracať. Ale keď už som sa rozhodla vstúpiť do tohto názorového ringu politiky, nemienim v ňom iba tieňovo boxovať, nemienim v ňom byť iba epizódnou štvorročnou stážistkou. Chcem vydať všetko, čo vo mne je. Do ringu vysokej politiky som vstúpila preto, aby som niečo v našej krajine zmenila a nie sa iba nečinne prizerala."
Ako by ste sa s občianskym porozumením pokonali s nápravou často nezákonnej privatizácie počas tretieho "pontifikátu" Vladimíra Mečiara, ku ktorej zaujíma program SOP pomerne nekompromisné stanovisko? Ako by ste oponovali prevládajúcej mienke vo verejnosti, že spôsob nadobudnutia majetku vaším priateľom a holdingovým šéfom Jozefom Majským nebol rozdielny?
"Začnem azda odpoveďou na druhú časť vašej otázky. Nemyslím si, že by vo verejnosti prevládala mienka, že spôsob nadobudnutia majetku mojím partnerom Jozefom Majským je porovnateľný s privatizáciou, ktorá u nás prebiehala v posledných štyroch rokoch. Totiž, ak dvaja robia to isté, ešte to neznamená, že konečný efekt bude ten istý. Myslím tým na podnikanie. Ľudia blízki SIPOX-u vedia, že jeho šéf za posledné štyri roky od FNM nič nesprivatizoval. To po prvé. K dcérskym spoločnostiam, ktoré nadobudol, sa dostal kúpou akcií a verejnými súťažami. Po druhé, je verejne známe, že Jozef Majský začal podnikať už v roku 1989, pričom postupne rozširoval svoju firmu. Získavanie peňazí nie je jednoduché. Človeka to čosi stojí. Tí, čo k nim neprišli privilegovane, vedia, koľko hodín dennej námahy treba vynaložiť na to, aby ste dosiahli primeraný výsledok. Jozef Majský je aj preto nekompromisným kritikom privatizácie tretej Mečiarovej vlády a počas posledných štyroch rokov bol jedným z mála podnikateľov, ktorí to aj otvorene dávali vládnej moci najavo. I ja som vnútorne presvedčená, že nezákonnosti protekcionistickej privatizácie priamymi predajmi z posledných rokov by sa mali po voľbách napraviť. Preto súhlasím s programom SOP, aby sa nekompromisne riešilo rozkradnutie majetku tohto štátu. Ak budem zvolená do parlamentu, budem sa zasadzovať za to, aby prišlo k náprave všade tam, kde sa porušil zákon."
Myslíte si, že SOP nie je iba stranou Rudolfa Schustera a Pavla Hamžíka, ale i stranou Diany Dubovskej? Ako vaše postoje a názory vnímajú a akceptujú občania na predvolebných mítingoch? Zúčasťňujete sa aktívne kampane?
"SOP nie je iba stranou Schustera, Hamžíka, Dvorského, ale aj Dubovskej a ďalších stoviek členov a sympatizantov SOP. Každá strana je vizitkou svojich členov. SOP je stranou občanov, ktorí chcú niečo zmeniť, chcú napraviť škody, ktoré Mečiarova vládna garnitúra spôsobila v demokratizačnom procese. Vždy sa však nájdu aj ľudia, ktorí kvôli vlastnej neschopnosti spájajú nespojiteľné a rozdávajú údery pod pás. To svedčí len o ich obmedzenosti, závisti a nekultúrnosti. Samozrejme, že aj ja sa často zúčastňujem na predvolebných mítingoch v končiacej sa kampani. Zatiaľ som sa nestretla s vážnymi výhradami voči SOP. Získala si sympatie aj tým, že vo svojej činnosti poskytla veľký priestor i ženám. Dúfam, že sa nám podarí vniesť viac slušnosti a kultúrnosti i do NR SR."
Váš líder Rudolf Schuster čelí tvrdej diskreditačnej kampani STV a provládnych periodík. Predpokladáte i vy, že prípadnou mediálnou bombou 48 hodín pred voľbami môže byť odhalenie doteraz utajovanej dohody medzi HZDS a vznikajúcou SOP o povolebnej spolupráci? Vylučujete, že by prípadne po diskreditácii R. Schustera a P. Hamžíka mohlo dôjsť k obratu SOP o 180 stupňov a k povolebnej spolupráci subjektu, za ktorý kandidujete, s HZDS?
"Ľudia, ktorí niečo v živote dokázali, to nemali nikdy ľahké. A k nim určite patrí aj líder SOP Rudolf Schuster. To, čo dokázal ako primátor v Košiciach, to by dokázalo len málo ľudí. Lenže za tým sú tisíce hodín tvrdej práce a stovky prebdených nocí. Viem, čo stojí úsilie dokázať čosi nevšedné. Len tí, čo na to nemajú dostatok nadania a vytrvalosti, sa uchyľujú ku klamstvám, ohováraniam a intrigám. Snahami o diskreditáciu pánov Schustera a Hamžíka sa v súdnej pospolitosti docieli skôr opačný efekt. Ľutujem tých, čo ak strácajú argumenty, uchyľujú sa ku klamstvám. A čo sa týka mediálnej bomby, domnievam sa, že je to iba blufovanie. Žiadna nebude. Pokladám to za zastrašovanie. Čo pripúšťam, sú rôzne protiprávne, ba dokonca protiústavné špekulácie zo strany najsilnejšieho vládneho subjektu, ktoré sporiadaný občan nedokáže ani len predvídať. Ale ja som presvedčená, že aj v prípade použitia sa minú účinkom. Občania sú už napokon aj tak väčšinou rozhodnutí, koho chcú voliť. Ak Rudolf Schuster verejne vyhlásil, že s HZDS nikdy nebola a nie je podpísaná žiadna zmluva o povolebnej spolupráci, tak mu na rozdiel od Vladimíra Mečiara verím. Špekulovať a porovnávať nás s českou politickou scénou môže len ten, kto si neuvedomuje rozdiely medzi oboma štátmi. Takže z môjho pohľadu žiaden obrat o 180 stupňov jednoducho nebude."
Zmeňme na záver rozhovoru tému. Rovnako ako Lady Di do svojho tragického skonu, i vy sa niekoľko rokov venujete charite. Čo inšpiruje ľudí z dobre situovaného prostredia venovať sa biednym? Tlak bohatstva na svedomie?
"Charite sa venujem už niekoľko rokov. Azda i preto, že je čoraz viac tých, čo sú odkázaní na pomoc. Vlastne každý piaty až šiesty občan SR má podľa najnovších štatistických údajov ustavičné finančné problémy. Je to privysoké číslo, aby mi to dávalo pokojne spávať. Tento problém treba akútne riešiť, pretože iba na slušne situovaných ľuďoch sa dá vybudovať prosperujúci štát. Do SIPOX-u dostávame stovky listov, v ktorých nás napríklad matka s dieťaťom, ktorá nemá na nájomné a bežné výdavky, prosí o pomoc. Keď len môžeme, pomôžeme. Osobitne ma teší spolupráca so sestrou Udeou z Rádu misionárok lásky v Petržalke, ku ktorej ma vlastne priviedla manželka amerického veľvyslanca na Slovensku R. Johnsona. Mrzí ma, že i takéto čisté a čestné stvorenia ako tieto misionárky, musia v novom prostredí zvádzať boj s narkomanmi a kriminálnikmi, ktorí sa im často vlámu do priestorov, ktoré za nesmiernych obetí vybudovali. Ale naša humanita je zatiaľ iba v plienkach. Rovnako pomoc v kultúre pri zachraňovaní rôznych pamiatok. Ale je to pre mňa nesmierna životná skúsenosť."
V čom pomáha šarm žene, ktorá si to namierila do vysokej politiky, rovno na Vodný vrch, do slovenského parlamentu?
"Šarm je dozaista jednou zložkou, ktorá ovplyvňuje imidž osobnosti, ktorým môže každý, kto ním disponuje, veľa získať, ak ho má, ale i stratiť, ak mu chýba. Získava nielen priateľov, ale pomáha i pri hľadaní kompromisov pri najzložitejších pracovných rozhovoroch. Aj v politike. Šarm však nie je synonymom krásy. Ten, z koho vyžaruje, vie presvedčiť a zvládnuť aj tie najnáročnejšie úlohy."
Niekoľko rokov ste sa vznášali ako letuška Tatra Airu v oblakoch. Na akých oblakoch politiky by ste sa ako nádejná poslankyňa rada vznášali a aký optimálny letový kurz by ste pre Slovensko zvolili na linke do občianskej spoločnosti a demokracie a do integračných zoskupení EÚ a NATO?
"Nerada by som sa vznášala v oblakoch, to už mám za sebou, radšej by som v politike stála pevnými nohami na zemi. A keď by sme sa už vydali na let do EÚ a NATO, čo si úprimne želám, rada by som na palube privítala prosperujúcu slovenskú ekonomiku, otvorenú občiansku spoločnosť a právny štát."
Spomenuli ste, že napriek mladému veku ste sa mali možnosť stretnúť s mnohými významnými politikmi a štátnikmi. Ktorí z nich na vás najviac zapôsobil? Koho z politikov si vážite doma, na Slovensku? Ako by ste porovnali osobnostné danosti vášho lídra - Rudolfa Schustera s najmarkantnejšou postavou slovenskej ponovembrovej politiky Vladimírom Mečiarom?
"Najväčší dojem na mňa urobil izraelský prezident Eder Weizmann. Napriek obligátne vyhradenému času - 15 minútam na audienciu - sa nám venoval dve hodiny. Pričom niežeby sme ho my chceli zdržiavať, viem, čo je slušnosť, jednoducho on nás nepustil. Pootváral nám svojimi odporúčaniami dvere do najlepších izraelských firiem na obchodné rokovania. Kedysi bol pilotom v Čechách, študoval na leteckej škole, takže si rád na tie časy zaspomínal. A čeština mu i po rokoch šla veľmi dobre. Nuž a zaujímavé dišputy sme viedli i o politike. Ak mám uvážlivo odpovedať i na druhú podotázku, s tým rozdielom, že Rudolfa Schustera poznám a Vladimíra Mečiara nie, tak by som to zhrnula do jednej vety: Rudolf Schuster na rozdiel od pána premiéra menej rozpráva o problémoch a radšej ich rieši."
Na čo sa vás najčastejšie občania na mítingoch pýtajú?
"Najviac ich kvári, či budú regulárne voľby, aby mohlo prísť konečne k zmene."
Máte trinástku na kandidačnej listine SOP. Je to varovné číslo vaším šťastným?
"Keď som v detstve hrala basketbal za bratislavskú Sláviu UK, mala som na drese číslo trinásť. Verím mu a nemám z neho strach, aj keď mojím magickým číslom je sedmička. A tú má SOP. Lepšej konštelácie niet."
JÚLIUS GEMBICKÝ