HAMBURG (TASR) - Obdobie pred parlamentnými voľbami na Slovensku sprevádzajú prudké výmeny názorov o osobe kontroverzného premiéra Vladimíra Mečiara. Opozičné strany idú do volieb s cieľom zbaviť Mečiara moci, napísala v piatok nemecká agentúra DPA. Mečiarovi vyčítajú, že svojím autoritatívnym štýlom vládnutia doviedol krajinu do izolácie. Európska únia Slovensko na rozdiel od Českej republiky, Poľska a Maďarska vylúčila z prvej skupiny kandidátov na vstup pre nedostatky v demokracii. Oddialil sa aj vstup krajiny do NATO.
Mečiar za posledné štyri roky stále poskytoval príležitosti na kritiku, pokračuje DPA. Naposledy doviedol Slovensko do vážnej ústavnej krízy. Od marca je krajina bez prezidenta, pretože jeho Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) znemožnilo zvolenie nástupcu Michala Kováča. Premiér prebral väčšinu kompetencií prezidenta a až v auguste postúpil parlamentu právomoc na vymenovanie novej vlády.
Ako pripomína DPA, premiéra kritizovala aj maďarská menšina za absenciu zákona o menšinových jazykoch. Do krivého svetla ho postavil konflikt o televíziu Markíza, ktorú majetkový spor takmer paralyzoval. Nezávislé slovenské médiá tvrdia, že za novým vlastníkom stanice blízkej opozícii stojí osoba blízka premiérovi Mečiarovi.
Podľa DPA Mečiar skúša všetko, aby zabránil svojmu pádu. Nedávno dokonca do svojej predvolebnej kampane pozval nemeckú topmodelku Claudiu Schifferovú. Napriek tomu sa môže dostať do úzkych: Päť konzervatívnych a liberálnych strán vytvorilo Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK), ktorá je podľa posledných prieskumov tesne za HZDS. Zmenu politického smerovania si za svoj cieľ dala aj na jar založená Strana občianskeho porozumenia (SOP), ktorú vedie primátor Košíc Rudolf Schuster. Ten voličom sľúbil, že po voľbách v žiadnom prípade nepôjde s Mečiarom do koalície.
Jazýčkom na váhach sa podľa DPA môže stať Strana maďarskej koalície (SMK) - rovnako ako postkomunistická Strana demokratickej ľavice (SDĽ) prekročí päťpercentnú hranicu.