z hľadiska budúceho vývoja bez ohľadu na to, ako výsledky volieb dopadnú, odpoveď nedokážu dať. Otázka sporu o úplnú likvidáciu švédskej jadrovej energetiky a vzťahu najväčšej škandidávskej krajiny k zavedeniu spoločnej meny euro ostane zrejme ešte dlho otvorená. Ani jedna z týchto tém pritom prekvapujúco nepatrila v predvolebných straníckych a voličských debatách medzi kľúčové.
Pokiaľ ide o jadrovú energetiku, pravicová opozícia nie je v tejto otázke proti vládnemu postupu jednotná a zatiaľ čo Umiernená koaličná strana, Ľudová strana a Kresťanskí demokrati počítajú s rozvojom jadrovej elektrárne aj naďalej, poľnohospodársky orientovaná Strana stredu naopak usilovne trvá na dodržiavaní výsledku celonárodného referenta z roku 1980 a postupnom úplnom vylúčení všetktých dvanástich reaktorov z prevádzky. Celý štvorlístok však súčasne diskutuje o variante spoločnej koaličnej vlády, a tak záujem o prílišné zdôrazňovanie odlišných postojov v procese preferujúce skôr hľadanie styčných plôch nie je príliš veľký.
Otázka pričlenenia k Európskej menovej únii a zavedenie eura je sporným bodom v oboch táboroch politického spektra. Sociálnodemokratický minister financií Erik Aasbrink síce opakovane vyhlásil, že Švédsko s členstvom v EMU zatiaľ vyčkáva, pričom eventuálne budúce pripojenie sa nevylučuje, ale nikto nevie, kedy by sa niečo podobné mohlo v kladnom prípade stať. Vlna vzrušenia v tomto ohľade nastala pri nedávnych otrasoch na svetových finančných burzách, keď predák konzervatívnej opozície Carl Bildt označil švédsku korunu za "rozmoknuté" platidlo a oduševnene obhajoval čo najrýchlejšie prijatie členstva v EMU, ale ani potom vláda svoje ďalšie zámery s pripojením k euru bližšie nešpecifikovala. Budúce rozhodnutie má podľa sociálnych demokratov patriť "švédskemu ľudu", medzi ktorým však v týchto chvíľach panuje celkový euroskepticizmus. To je však približne všetko, čo bežný volič o tomto probléme zatiaľ vie.
Autor: r