BONN (ČTK) - Ani osem rokov po zjednotení Nemecka zďaleka nezmizli rozdiely medzi západnou a východnou časťou krajiny. Nemci sa stále delia na "Ossie" a Wessie", ako sa ľudovo podľa svojho pôvodu označujú, a sledujú sa navzájom s podozrením a s určitou dávkou závisti. Markantné odlišnosti medzi západom a východnom sa odrážajú aj v preferenciách politických strán, čo najzreteľnejšie vidieť na voličskej základni postkomunistickej Strany demokratického socializmu (PDS), ktorá sa takmer výlučne obmedzuje na územie bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR). Zatiaľ čo v nových spolkových krajinách získala PDS v roku 1990 vo voľbách 11 percent hlasov voličov, o štyri roky neskôr 19,8 percenta a pred tohtoročnými voľbami sa jej preferencie pohybujú okolo 25 percent, v západnej časti Nemecka ju volilo len 0,3, resp. jedno percento Nemcov. Na východe sú na druhej strane menej populárne strany súčasnej vládnej koalície. Kresťanskí demokrati kancelára Helmuta Kohla (CDU) od posledných volieb v roku 1994 klesli z 38,5 percenta na asi 25 percent, pričom celonemecký priemer v prieskumoch prisudzuje CDU okolo 38 percent voličov. Takmer všade vo východnom Nemecku trpia strany bývalej spolkovej republiky aj nedostatkom členov. Jedinou masovou "ľudovou stranou" je so 100 000 členmi práve PDS.
Pocit znevýhodnenia a nespravodlivosti medzi východnými Nemcami spôsobuje predovšetkým frustrácia zo straty životných istôt. Podľa aprílovej štúdie univerzity v Trevíre pociťujú omnoho výraznejšie ako ich západní spoluobčania strach, pokiaľ ide o situáciu na pracovnom trhu. Tieto negatívne pocity pritom u nich nie sú kompenzované zážitkami pozitívnymi, k akým patrí vďačnosť a hrdosť na ich štát, ktoré sú zjavné u obyvateľov západnej polovice krajiny. Východní Nemci sú na tom však naozaj horšie. Zatiaľ čo celonemecký priemer miery nezamestnanosti prevyšuje len o málo desať percent, na území bývalej NDR je to dvakrát viac. Bohatší obyvatelia západu sú na druhej strane nespokojní s povinnosťami odvádzať v prospech modernizácie východu známu daň solidarity.
Nebezpečná pre všetky nemecké demokratické strany je volebná nálada mladých východonemeckých voličov. Podľa prieskumu asi jedna tretina mladých v bývalej NDR chce dať svoj hlas postkomunistom alebo krajnej pravici.