"Sociálni demokrati boli šestnásť rokov v opozícii. Ak budú chcieť vládnuť po voľbách 27. septembra, tak pre seba získajú oveľa viac funkcií, keď vytvoria koalíciu so stranou Zelených, než keby sa rozhodli pre veľkú koalíciu s kresťanskými demokratmi," vyhlásil predstaviteľ Zelených Jürgen Trittin. Hovorca ľavého krídla vo vedení strany po tomto zistení položil sebavedome prvú podmienku pre možné budúce koaličné rokovanie so sociálnou demokraciou: SPD za žiadnych okolností nesmie súčasne so Zelenými rokovať tiež s kresťanskými demokratmi.
To však nebola jediná podmienka, ktorú Trittin predložil. "Strana Zelených musí mať vplyv tiež vo všetkých kľúčových spolkových ministerstvách," povedal, a vymenoval ministerstvá zahraničných vecí, vnútra, hospodárstva, spravodlivosti a financií.
Sociálni demokrati na Trittinove požiadavky reagovali podráždene. Generálny tajomník SPD Franz Müntefering, ktorý v podstate nie je odporcom koaličnej vlády SPD so stranou Zelených, sa ohradil s tým, že sociálni demokrati sú svojprávnou stranou, ktorej nikto nebude radiť, s kým má či nemá viesť rokovania o vytvorení spolkovej vlády. "Koaličná vláda po 27. septembri určite bude," dodal Müntefering. "Sme dostatočne sebakritickí, než aby sme počítali so ziskom absolútnej väčšiny.
S tým, žeby niektorá politická strana získala absolútnu väčšinu, skutočne nikto nepočíta. Ešte osem dní pred voľbami do Spolkového snemu 76 percent opýtaných povedalo, že nevie, kto bude víťazom. Len o niečo viac ako 20 percent sa domnieva, že pozná víťaznú stranu. A 66 percent vyslovilo názor, že strana Zelených ešte nie je schopná niesť spoluzodpovednosť za vývoj spolkovej republiky.
Tento výsledok prieskumu verejnej mienky mal na mysli zrejme zahraničnopolitický expert SPD Günther Verheugen, keď trochu ironicky na otázku, ako by hodnotil možnosť prevzatia ministerstva zahraničných vecí predstaviteľom Zelených Joschkom Fischerom, odpovedal, že "chápe isté znepokojenie, ktoré táto možnosť u občanov vyvoláva". Verheugenovo jemné dištancovanie sa od požiadavky Zelených je pochopiteľné - šéfom nemeckej diplomacie by sa totiž najradšej stal práve on sám. Ale Verheugen, jeden z úzkych spolupracovníkov Gerharda Schrödera, kandidáta SPD na úrad spolkového kancelára, tiež jasne formuloval stanovisko svojej strany. "Koaličný partner sa musí prihlásiť k NATO, k Európskej únii a k priateľstvu so Spojenými štátmi," povedal. Pokiaľ ide o zrušenie základnej vojenskej služby, ktorú požadujú Zelení, tak to podľa Verheugena v najbližšom čase tiež neprichádza do úvahy. "Sociálna demokracia sa dnes podieľa na vládach v 80 krajinách sveta," povedal. "Nemecká SPD musí byť vierohodná a túto vierohodnosť očakávame tiež od nášho možného budúceho partnera," dodal. Inými slovami: Ak nebude strana Zelených ochotná zaručiť tieto podmienky, tak k červeno-zelenej koalícii v Bone nepríde.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom