Pondelok, 3. august, 2020 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky

Ani mítingy HZDS neodlákali návštevníkov autobusu SME, priaznivci naň čakali aj niekoľko hodín

"Nedaj si vziať hlas!", tak znelo naše heslo, keď v horúcom predvolebnom čase i nečase putoval po krajine nášho srdca volebný autobus denníka SME. Trojčlennej posádke (Martina Skúpa, Miro Tóda a Miro Šedivý) a päťčlennému komentátorskému tímu (počas ...

"Nedaj si vziať hlas!", tak znelo naše heslo, keď v horúcom predvolebnom čase i nečase putoval po krajine nášho srdca volebný autobus denníka SME. Trojčlennej posádke (Martina Skúpa, Miro Tóda a Miro Šedivý) a päťčlennému komentátorskému tímu (počas turné sa priebežne vystriedali Róbert Kotian, Július Gembický, Marián Leško, Peter Tóth a Juraj Hrabko) sa podarilo osloviť tisíce ľudí v dvadsiatich šiestich mestách po celom Slovensku. Cieľom tejto nestraníckej akcie bolo jediné - aby si občania uvedomili, že voľby sa blížia a že je skutočne veľmi potrebné, aby sa na nich zúčastnili v čo najväčšom počte. Prostriedkom mali byť najmä diskusie s novinármi, ale aj rôzne zdroje základných informácií o voľbách, kultúrne akcie, výstavy fotografií a karikatúr, hudobná produkcia a mnoho zaujímavých súťaží o atraktívne ceny.

Skryť Vypnúť reklamu

Púť volebného autobusu denníka SME sa začala v Bratislave nie náhodou práve v deň tridsiateho výročia okupácie Československa. Hneď na druhý deň v sobotu počet hlasujúcich návštevníkov v Trnave dosiahol rekordný počet, takmer tisícku. Piešťany boli príjemnou nedeľnou pohodovkou na rozdiel od Trenčína, kde nám celý čas vytrvalo pršalo. Považská Bystrica zahalila našu misiu nádychom ilegality, keďže pre nás určené námestie prechádzalo náhlymi povrchovými úpravami v momente príchodu autobusu, napokon sa však všetko vyriešilo a stovky miestnych priaznivcov ocenili náš pobyt. V Martine sa asi sto metrov od autobusu rozložilo nemenované najsilnejšie hnutie s dychovkou, no naše tristowattové reproduktory pritiahli podstatne širšie publikum. V Spišskej Novej Vsi sme sa zúčastnili na oslavách Dňa ústavy. Východ charakterizovala pohoda a hojná účasť. Záujem miestnych občanov o podobné akcie dokonca spôsobil, že sme sa aspoň na tri hodinky neplánovane zastavili aj vo Vranove nad Topľou. Prešov nás privítal veľmi teplým počasím a vynikajúcou atmosférou, za čo sme sa mu my poďakovali koncertom kapiel Chiki Liki Tu-a a Claire-voyance, pričom druhá kapela vystúpila aj v Košiciach. Do metropoly východu zavítal aj šéfredaktor Karol Ježík, ktorý mal cestou späť vážnu autonehodu. V Lučenci sme mali konkurenciu najvážnejšiu, večer ostalo pri autobuse úplne pusto. Celé mesto sa išlo pozrieť na míting predsedu vládneho hnutia...

Skryť Vypnúť reklamu

Skutočné dobrodružstvo nastalo až v poslednej fáze turné v Prievidzi, keď sme dočasne prišli o autobus. Zdĺhavé prekladanie aparatúry a množstva ďalšieho materiálu do náhradného autobusu spôsobilo niekoľkohodinové zdržanie a neskorý príchod do Topoľčian. Na námestí však vytrvalo celé popoludnie čakali stovky ľudí, ktorí sa len prostredníctvom mobilného spojenia s nami dozvedeli, že autobus do Topoľčian predsa len príde.

Do Bratislavy sme sa vrátili zároveň s opakovanými útokmi na Markízu, takže autobus ukončil svoju dvadsaťsedemdňovú púť práve v Záhorskej Bystrici. Pri starej radnici v Bratislave sa nakoniec konala skvelá záverečná akcia, na ktorej okrem iných vystúpili aj skupiny Hex, Iné Kafe, Le Payaco, ktoré predchádzajúcu noc hrali práve pre televíziu Markíza. Koncert bol obohatený o premietanie volebných videospotov, ako aj priamych záberov z koncertu. Hlavné námestie takmer do posledného miestečka zaplnili mladí, ktorí si takúto akciu pochvaľovali. "Nepotrebujem síce presviedčať, aby som išiel voliť, ale keby sa mi nechcelo, asi by ste ma dnes presvedčili," priznal sa jeden z návštevníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaujímavou kronikou našej cesty bola hrubá "kniha návštev", ktorú nám návštevníci stihli pred koncom turné celú popísať. Nazbierali sa v nej tisícky a tisícky odkazov. Ďalšie desiatky prichádzali prostredníctvom Internetu na adrese autobus@slovensko.com. Denník SME prinášal každý deň aktuálne výsledky hlasovania. Či akcia svoj účel splnila, to sa dozvieme až koncom tohto týždňa. Návštevníci autobusu si však svoj hlas určite vziať nedajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Syry aj bryndza. Farmu top kvality riadia domáci farmári
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 2. A na týchto miestach ste už boli?
 3. Konečne nažive
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Reforma
 7. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 8. Mimoriadna zbierka Tesca
 9. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 10. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 19 476
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 730
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 949
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 859
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 465
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 278
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 240
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 048
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 685
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 587
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Heger: Nespokojný podnikateľ je len Soták, Ficov človek

Pomoc pre koronu vláda nezvýši, v septembri predstaví plán, ako minie miliardy z Fondu obnovy, hovorí minister financií.

Minister Eduard Heger

Hľadaného Majského vypátrali na pražskej psychiatrii

Podľa lekára nie je schopný akýchkoľvek úkonov, preto zostáva hospitalizovaný.

Jozef Majský na snímke z roku 2013.
Barry Brust.
Minister dopravy Andrej Doležal.
CYNICKÁ OBLUDA

Kočner ako obeť systému

Kočner vyhlásil, že súd s ním je ako proces s Miladou Horákovou. Áno, takto to naozaj povedal, chudátko ublížené.