spôsobilo, že v simulovaných voľbách drvivá väčšina návštevníkov zakrúžkovala správne jednu stranu alebo hnutie. V podstate nešlo o regulárny prieskum verejnej mienky, keďže účasť bola ovplyvnená samotným účelom akcie. Výsledky sa neporovnateľne líšia od posledných agentúrnych prieskumov, čo však dáva pomerne jasný obraz o zložení čitateľskej obce denníka SME.
Celkovo sa na našich simulovaných voľbách zúčastnilo 10 645 "respondentov". Rekordérom medzi mestami s 939 voličmi zostala už od začiatku Trnava, kde sme však strávili celý deň. V tesnom závese nasledovala záverečná Bratislava, kde za necelé tri hodiny hlasovalo 887 občanov. Banská Bystrica, Prešov, Košice, Zvolen a Martin prekročili účasť piatich stoviek "voličov-simulantov". V rámci politických strán a hnutí jednoznačne zvíťazila Slovenská demokratická koalícia so 71,9 % voličov. Paradoxne až 86,5 % považskobystrických účastníkov by dalo hlas SDK, naopak najmenej, len 49,5 % by získala SDK v Spišskej Novej Vsi. Do nášho simulovaného parlamentu by sa okrem SDK (117 simulovaných poslaneckých kresiel) dostala aj SDĽ (7,8 % - 12 poslancov), ktorá dominovala na Spiši, Gemeri a v Banskej Bystrici, naopak neuspela na Považí a v Podunajskej nížine. Hnutie za demokratické Slovensko s jedenástimi simulovanými poslancami (6,7 %) bolo najúspešnejšie v Topoľčanoch, v Martine a Trnave, zlé počasie však zrejme spôsobilo, že v súčasnosti najsilnejšie hnutie v Rimavskej Sobote, Nitre a Leviciach nezískalo ani jedno percento. Poslednou stranou, ktorá pri našom autobuse získala desať mandátov, bola SOP (6,0%), ktorá dosahovala viac ako desať percent na väčšine východoslovenských zastávok. Zvyšné dve strany, o ktorých sa predpokladá, žeby sa do nového parlamentu mohli dostať, v našich simulovaných voľbách nezískali ani tri percentá. SMK (2,5 %) sa však dostatočne prejavila v Nových Zámkoch (22,6 %) a v Komárne (14,3 %). Slovenská národná strana (2,3 %) by sa do parlamentu dostala akurát v Žiline, kde získala rovných päť percent. Zo zvyšných 11 strán a hnutí sa žiadnemu nepodarilo získať v žiadnom meste jednotlivo viac ako 3-4 % a celkové výsledky týchto strán padali hlboko pod úroveň dvoch percent.
Výsledky simulovaných volieb možno brať ako pomerne hodnoverný anonymný prieskum zloženia publika nášho autobusu, podstatne však odlišný od skutočného stavu. Zaujímavé na tom je, že mnoho ľudí si pri vhadzovaní lístka do urny povzdychlo: "Kiežby sa aj tie skutočné voľby skončili podobne..."
Autor: MIROSLAV ŠEDIVÝ