Až u pätiny mladých Britov, ktorí sa dobrovoľne prihlásia k námorníctvu, sa na vstupných testoch preukáže, že nevedia dobre, prípadne vôbec, plávať. Oznámil to včera riaditeľ vojenského výcvikového strediska Chris Tuffey. Upresnil, že približne 20 percent regrútov neprepláve ani 40 metrov a niektorí sa dokonca vody boja. "Prichádzajú k nám mladí ľudia, ktorí vôbec nevedia plávať alebo plávu veľmi zle. Niektorí majú z vody dokonca priam hrôzu,"dodal Tuffey. V rozhovore pre anglický The Guardian situáciu označil za vážnu a vyzval školy k jej náprave. Britské ministerstvo školstva sa však podľa denníka ohradilo, tvrdiac, že podľa jeho údajov všetci britskí žiaci vo veku 11 rokov plávať vedia…
KRÁĽOVSKY PLATENÍ PRÁVNICI
Úctyhodný účet na 400 tisíc libier (viac ako 20 miliónov korún) predložil princom Williamovi (16) a Harrymu (14) bývalý britský premiér John Major, ktorý bol po smrti princezny Diany menovaný za ich opatrovníka. Suma sa údajne vyšplhala do takej závratnej výšky preto, že Major v snahe získať čo najlepšiu radu, ako s dedičstvom naložiť, zaplatil tých najlepších právnikov účtujúcich si až 350 libier na hodinu. On sám vraj za deväťmesačné služby, toľko je už - na odporučenie princa Charlesa - poručníkom chlapcov, neprijal ani libru. Z majetku v hodnote 21,4 milióna libier, ktoré po Diane zostali, dostal viac ako tretinu vo forme dedičskej dane daňový úrad, 50 tisíc jej vrchný komorník Paul Burrel, časť bola rozdelená medzi jej 17 krstných detí. Intelektuálne práva ako copyright, Dianino meno odkázala charitatívnym organizáciám a synom. Hlavná časť jej majetku (17 miliónov libier) pochádzala z Dianinho rozvodu. Pred rozvodom sa jeho výška odhadovala na jeden milión libier.
USVEDČIA ICH LUPINY
Vedci budú už čoskoro schopní identifikovať zločincov podľa deoxyribonukleovej kyseliny (DNK) získanej z jedinej lupiny z ich vlasov. Britskí experti pracujú na technike, ktorá im umožní vybudovať genetický profil z jedinej bunky a informovať políciu o črtách podozrivého, jeho výške a farbe pokožky. Lupiny dokonca naznačujú čo-to aj o jeho charaktere. DNK obsahuje každá bunka ľudského tela. "Ľuďom sa neustále odlupujú bunky odumretej pokožky. Aj prach v domácnosti pozostáva väčšinou z týchto mŕtvych buniek. Vieme, že sa dá získať DNK z takejto bunky," vysvetľuje jeden z expertov doktor Kevin Sullivan. Polícia tak bude môcť napríklad odhaliť ozbrojených zločincov z lupín alebo kúskov kože, ktoré po nich ostali v čiernych kuklách aj v rozmedzí 12 mesiacov. A už o niekoľko rokov budú môcť použiť túto techniku na analýzu DNK zo stôp, ktoré zanechajú na puške alebo na volante.
(ČTK, TASR)