Obviňovanie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc z porušovania volebného zákona môže na Slovensku zvýšiť napätie pred voľbami, ktoré sú pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov. Pre netrpenie kritiky vládou vypadlo Slovensko z prvej skupiny pozvaných do Európskej únie a NATO. Západ kritizoval aj nový volebný zákon, lebo berie súkromným staniciam slobodu prejavu. Zákon je hmlistý a môže sa vysvetľovať aj tak, že zakazuje predvolebné politické prejavy vôbec. Podľa opozície i nezávislých médií to umožňuje vláde Vladimíra Mečiara pred voľbami dominantné postavenie prostredníctvom veľmi tendenčnej provládnej štátnej STV.
Financial Times, Londýn
TÁRANIE CLAUDIE SCHIFFEROVEJ
Otváranie diaľničných úsekov a poklepkávanie základných kameňov, organizované vládnym HZDS, je pevnou časťou predvolebnej kampane hnutia predsedu vlády Vladimíra Mečiara. Podporila ju Claudia Schifferová, považovaná na Západe za zapadajúcu hviezdu. Tárala čosi o Michaelovi Schumacherovi a porovnala Vladimíra Mečiara dokonca so svojím vlastným otcom, lebo obidvaja sú právnici. Podpredseda vlády Sergej Kozlík odmietol komentovať 4–7 miliónov korún, ktoré stál denný pobyt fotomodelky na Slovensku. Podľa zákona smie HZDS vydať na volebnú kampaň dovedna 12 miliónov korún. Pokiaľ ide o slovenských umelcov, väčšina odmietla napriek ponúkaným vysokým sumám podporovať volebnú kampaň HZDS.
APA, Viedeň
NITKY VEDÚ CEZ SIS K VLÁDE
Na voľby sa Slovensko chystá ostražito. Opozícia, ale aj nezávislí pozorovatelia varujú pred možnosťou politických úskokov predsedu vlády Vladimíra Mečiara. Predvolebné výskumy mu nedali výhľad na udržanie moci. Obavy z možnosti podrazov podporuje zoznam nedávnych prehreškov Vladimíra Mečiara proti pravidlám demokracie. Ak HZDS stratí istotu, že po voľbách bude môcť zostaviť vládu, tak podľa mienky z bratislavských diplomatických kruhov sa treba pripraviť na prekvapenia presahujúce predstavivosť. Nikto však nebude povinný uznať volebné výsledky, ak by nesplnili medzinárodné meradlá. Problémom na Slovensku je obmedzovanie práv maďarskej menšiny. Vzťahy s Rakúskom sa zhoršili pre problematickú mochovskú jadrovú elektráreň. Nedávne vymenovanie nového náčelníka generálneho štábu naznačuje, že Slovensko môže smerovať k diktatúre. Vladimír Mečiar drží v rukách moc prostredníctvom štátnej televízie, tajnej služby a privatizácie, ktorou si vytvoril vrstvu podnikateľských barónov. Zamračilo sa nad nezávislou Televíziou Markíza. Je to zamotaná sieť, ktorej nitky vedú cez SIS k vláde. Národná banka Slovenska oznámila, že ak sa bude pokračovať v zabezpečovaní vysokého hospodárskeho rastu pôžičkami zo zahraničia, tak bude neudržateľný. Skutočným motorom tohto pomerne vysokého rastu hospodárstva, ktorého sa dovoláva vláda Vladimíra Mečiara, sú zahraničné pôžičky na financovanie jej podujatí, nie skutočná výkonnosť slovenského hospodárstva. Krajina žije vo veľkej miere na dlh, no Slováci si to ešte neuvedomujú.
International Herald Tribune, Paríž