LONDÝN (TASR) - Politika a privatizácia boli na Slovensku dlho synonymami. Preto nie je prekvapením, že premiér Vladimír Mečiar a jeho Hnutie za demokratické Slovensko uistilo, že či vyhrá, alebo prehrá nadchádzajúce voľby, hlavní pohlavári hnutia majú pod kontrolou celý finančný systém. Napísal v septembrovom vydaní britský mesačník Business Central Europe. Pri zjavnom porušení zákona, v obchodnom zmysle, FNM tajne spolupracoval s VSŽ, HZDS priateľsky nakloneným železiarenským obrom, aby zriedil väčšinový podiel štátu v Slovenskej poisťovni, dominantnej poisťovacej spoločnosti v krajine. To umožnilo VSŽ udržať si v nej naďalej kontrolu. Táto na hotovosť bohatá poisťovňa už VSŽ predtým pomohla. V období akvizície IRB bola táto tretia najväčšia slovenská banka v takej zlej situácii, že na ňu musela byť uvalená nútená správa. Posledné zmeny ponechali rovnako VSŽ aj Slovenskú poisťovňu v správe banky. A navyše toto krížové vlastníctvo akcií medzi IRB, Slovenskou poisťovňou a VSŽ prinieslo aj Istrobanku a niekoľko ďalších investorov do rúk priaznivo naklonených HZDS. Mnohí v Bratislave sa obávajú, že najbližším krokom pána Mečiara teraz môže byť pokus o spojenie VÚB, najväčšej slovenskej banky, so Slovenskou sporiteľňou, gigantom štátnych úspor, ako najlepší spôsob riešenia zlej situácie úverov VÚB. Vytváranie takýchto monštier je užitočné na držanie zahraničných investorov v šachu, aspoň dočasne.
Žiadne množstvo fúzií však nedokáže zastrieť rozkolísaný bankový systém Slovenska. V prvom štvrťroku tohto roku malo päť bánk, vrátane IRB, VÚB a Slovenskej sporiteľne, problém vyhovieť požadovanému koeficientu kapitálovej primeranosti. Toto trio skombinovalo aktíva vo výške okolo 400 miliárd korún a viac ako polovicu bankového trhu. Takmer tretina všetkých pôžičiek slovenských bánk je klasifikovaných ako pravdepodobne stratové, zlé úverové rezervy pokrývajú len polovicu celej sumy. Preto nečudo, že Slovensko bolo v uplynulých mesiacoch úverovo-ratingovými spoločnosťami preradené do nižšej kategórie. Ale pre slovenský bankový systém existuje v súčasnosti aj väčšie riziko ako vnútorná krehkosť, a to širšia ekonomika. Obchod aj menový deficit sú stále financované krátkodobými zahraničnými pôžičkami. Vysoký, ale spomaľujúci sa rast HDP čerpá najmä z verejných výdavkov namiesto toho, aby bol financovaný zo zahraničných krátkodobých dlhov.
Slovenská ekonomika bola dlho subjektom bezútešných predpovedí, ale viac-menej sa jej zatiaľ darilo pesimistom vzdorovať. Ako dlho však ešte? EÚ predpovedá po voľbách devalváciu slovenskej koruny. To budú veľmi zlé správy pre banky. A čím väčšie banky to budú, tým väčšie ujmy utrpia.