ÚS zaregistroval podanie 35 opozičných poslancov, ktorí napádajú protiústavnosť volebného zákona zvlášť v ustanoveniach týkajúcich sa súkromných médií vo volebnej kampani. Predseda Ústavného súdu SR (ÚS) Milan Čič však uviedol, že nemá v úmysle stanoviť termín rokovania pléna ÚS o protiústavnosti volebného zákona ešte pred parlamentnými voľbami.
JÁN FIGEĽ, SDK: "To, že ÚS nevytýčil termín konania v kauze volebného zákona, nevedie SR smerom k spoločenstvu vyspelých a stabilných demokracií. Každé rozhodnutie i nerozhodnutie vo vážnej veci má svoje právne i politické dosahy na spoločenský vývoj. Za podobných problematických okolností prebehli tohtoročné parlamentné voľby v Moldavsku, kde Ústavný súd nerozhodol o podanom vážnom podnete proti novele volebného zákona ani do termínu konania volieb, a tým ponechal prinajmenšom pochybnosti o spravodlivom priebehu týchto volieb. Žiadalo by sa väčšie úsilie ÚS a jednoznačná vôľa na posúdenie volebného zákona."
PAVOL HAMŽÍK, SOP: "Je nám ľúto, že Ústavný súd nerozhodne v tejto veci ešte pred voľbami. V minulosti zvyčajne reagoval na podobné podania promptne, myslím tým predovšetkým kauzu referendum. Po voľbách už podľa nás bude dosť neskoro."
RÓBERT FICO, SDĽ: "Vždy som rešpektoval každé rozhodnutie ÚS, takže nezostáva nič iné len rešpektovať aj toto rozhodnutie, že nebude vytýčený termín do konania volieb. V záujme stability by však bolo lepšie, keby ÚS rozhodol do konania volieb. Ak ÚS bude rozhodovať po voľbách a rozhodol by tak, že novelizácia zákona o voľbách je v rozpore s ústavou, mohlo by to dať niektorým politickým silám zámienku spochybňovať výsledky volieb. Nález ÚS nemôže pôsobiť spätne, môže pôsobiť iba do budúcnosti, ale poznajúc situáciu môže akékoľvek rozhodnutie Ústavného súdu vyvolať medzi politickými stranami rôznorodé diskusie."
KATARÍNA TÓTHOVÁ, HZDS: "Tak ako doposiaľ vláda plne rešpektovala všetky rozhodnutia ÚS a iných súdov, tak rešpektuje aj toto rozhodnutie. Vláda nepatrí k tým subjektom, ktoré napríklad pred rozhodovaním Najvyššieho súdu SR pri registrácii SDK vyhlásili, že ak rozhodne súd v ich neprospech, je to demontáž demokracie a volajú ľudí do ulíc, ale a priori keď rozhodne v náš prospech, je všetko v poriadku. Plne rešpektujeme aj toto rozhodnutie, ako aj iné rozhodnutia."
BÉLA BUGÁR, SMK: "Považujem to za nedobré riešenie. Fakticky povedali, počkáme si na výsledok volieb a potom sa rozhodneme. Mali predsa čas. Bolo predsa obdobie, keď vláda ohľadne referenda oslovila Ústavný súd a promptne sa jej vyhovelo." (rf, sp, TASR)