prostredí žijeme a budeme musieť pracovať." Už o niekoľko minút neskôr sa totiž začalo pod taktovkou O. Keltošovej zaraďovanie poslancov do jednotlivých výborov. Výsledky boli dva. Prvým bol vznik tzv. trestaneckého výboru, do ktorého poslanci HZDS, ZRS a SNS odsunuli viacerých už vtedy opozičných lídrov - premiéra Moravčíka, Bugára, Langoša, Kňažka, Pittnera, Černáka, Šveca… Druhým výsledkom bolo, že opozícia neobsadila ani jedno zo zhruba 30 funkcionárskych parlamentných kresiel. A o pár hodín po Gašparovičovom prejave demontáž beztak chabej slovenskej demokracie pokračovala schválením protiústavných zákonov a personálnymi čistkami v mediálnych radách a Fonde národného majetku. Koalícia tak ovládla dôležité propagandistické a ekonomické nástroje. Čistky sa uskutočňovali spôsobom en bloc, čo po slovensky znamená naraz a bez výnimky. Najvýstižnejšie to naozaj pomenoval poslanec Mečiar: "Je po voľbách, zvyknite si! Je iná situácia, iné pomery."
Ak do 3. novembra 1994 boli na Slovensku pomery viac-menej demokratické - vládla široká koalícia, predsedom parlamentu, ale aj ďalšími funkcionármi NR SR boli aj členovia opozície - o deň neskôr sa občania zobúdzali do úplne inej situácie. Parlament však v naštartovaných spôsoboch pokračoval ďalej - účelovo schvaľoval protiústavné a nedodržiaval platné zákony. Ubližoval občanom porušovaním ich ústavných práv. Umožnil bazárový výpredaj majetku ľudu a nástup mafiánskych praktík, bezprostredne ohrozil bezpečnosť občanov. Je hlavným vinníkom aj za ohrozenie bezpečnosti krajiny a jej prosperity, keďže ani NATO, ani EÚ nemôžu Slovensko prijať ako rovnocenného partnera. Nedokázalo totiž splniť minimálne požiadavky, ktorými sú vláda zákona, stabilita inštitúcií, trhová ekonomika a dobré vzťahy so susednými krajinami.
Ak platí, že po boji býva každý generálom, potom možno povedať - štvorročný boj parlamentu proti občanom sa končí a každý občan-volič je momentálne generálom. Ak sa o pár dní uskutočnia voľby, bude mať možnosť "rukovhodne" odkázať poslancovi Mečiarovi, že si na jeho móresy nezvykol a ani zvyknúť nemieni. Alebo azda áno?
JURAJ HRABKO
(Autor je na kandidačnej listine Strany maďarskej koalície)