V. Mečiar (HZDS): "Veďme čestný, nemilosrdný, dôsledný boj. Nepovýšme tento zápas nad záujmy celku a záujmy štátu. Dokážme v tomto zápase povedať každý sebe o chybách a nedostatkoch, prezentujme, v čom sme dobrí a v čom zlí, nechajme občanov, a neurobme žiadne kroky provokácie, roztržky a iné dezinformácie spojené s voľbami, ktoré by spochybnili demokratizmus SR. Po parlamentných voľbách bude treba na mnoho otázok odpovedať vzájomnou spoluprácou, porozumením a schopnosťou nachádzať riešenia. O nástrojoch demokracie, vzájomnej previazanosti je a bude politická diskusia, ktorá nás bude stále sprevádzať. NR SR je strážcom ústavnosti, obsahu, ale aj stability ústavného práva. Svojimi zákonmi stabilizuje spoločenské pomery a v budúcnosti tieto prispejú k stabilizácii inštitúcií, systémov. Z hľadiska transformácie bolo veľmi veľa vykonané i v oblasti prijímania opatrení pre stabilitu hospodárskej situácie, sociálnych mechanizmov a potvrdenie spolužitia národov a národností u nás i v medzinárodnom meradle… Voľby by mali potvrdiť stabilný charakter demokracie na Slovensku, preto sa obraciam na zástupcov všetkých 17 politických strán, aby sme sa vyvarovali vo vzájomnom politickom boji všetkého, čo by poškodilo záujmy štátu, jeho hodnovernosť a dôveryhodnosť občanov k demokratickej zastupiteľskej sústave Slovenskej republiky. Ak prijmeme toto ako istý apel, urobíme veľký krok dopredu."
M. Kolláriková (SNS): "S veľkým uspokojením sme prijali zákon NR SR o štátnom jazyku, ktorý konečne vymedzil slovenskému jazyku miesto, ktoré mu právom patrí… Nepodarilo sa nám však splniť všetky body nášho programu, nemali sme na to v parlamente takú silu. Mrzí nás však neprijatie dvoch návrhov zákonov, ktoré sme predkladali, a to novela Trestného zákona a novela zákona o základných a stredných školách a taktiež sa nám nepodarilo otvoriť rozpravu v NR SR o znovuobnovení trestu smrti."
M. Benčík (SDĽ): "Z nášho hľadiska NR SR nepracovala tak, aby jej záverečná schôdza sa niesla v slávnostnom ovzduší. Spôsoby rokovania, výsledky hlasovania a celková činnosť nás vedú k záveru, že pri príležitosti ukončenia tohto volebného obdobia niet čo oslavovať, ba naopak… Vládna koalícia nemala záujem o fungovanie a činnosť opozície, ktorú vytesnila zo všetkých orgánov NR SR, kontrolných výborov a mediálnych rád. Cielene a objektívne sa nevytvárali podmienky pre konštruktívnu a tvorivú spoluprácu vládnej koalície a opozície… Inou negatívnou stránkou tohto zákonodarného zboru bol spôsob prerokovávania návrhu zákonov a potom hlasovanie. V tomto smere príliš často sme boli svedkami účelových postupov, najmä vládnej koalície. Veľmi často a skoro vo väčšine sa argumenty prehliadali a neakceptovali. Uplatňovala sa zásada, že pre schválenie návrhu je rozhodujúce nie, čo sa navrhuje, ale kto to navrhuje… Parlament v tomto volebnom období len v minimálnom rozsahu vykonáva kontrolnú funkciu najmä voči vláde, ale aj voči FNM a mediálnym radám. Namiesto toho, aby NR uplatňovala svoju právomoc, sme boli svedkami toho, že veľmi často vláda určovala, o čom, kedy a ako má NR rozhodovať."
R. Kováč (DU): "Pod vplyvom zákonov, pod ktoré sa podpísala vláda a vládna koalícia, máme dnes spoločnosť rozdelenú na malú skupinu extrémnych boháčov a väčšinu žijúcu na hranici chudoby. NR, poslanci vládnej koalície prijatím zákonov v oblasti privatizácie dovolili rozkradnúť obrovskú časť majetku všetkých občanov a táto najväčšia krádež v našich dejinách pokračuje aj teraz, keď sa chýli i volebné obdobie ku koncu. Aj toto ste robili v záujme občanov, tak ako ste sľubovali? Je v záujme občanov, že dnes FNM nemá zdroje na vyplatenie dlhopisov? Že dnes dosiahol počet nezamestnaných svoje historické maximum 388 tisíc? Že sú prázdne lekárne? Že niet peňazí na lieky, na chod nemocníc? Že školy nevedia, ako a s akými prostriedkami začnú nový školský rok? Posledným pozitívom prvého volebného obdobia je, že sa končí, že sa končí toto trápenie medzi nami a že sa končí aj trápenie našej spoločnosti. Národ, ktorý nepozná vlastnú históriu, je odsúdený prežiť ju ešte raz."
Gy. Bárdos (SMK): "Poslanci Strany maďarskej koalície ani raz počas štvorročného obdobia nehlasovali za protiústavný návrh zákona, čím sa nemôže pochváliť žiaden ďalší parlamentný klub… V noci z 3. na 4. novembra 1994 ste ovládli všetko a odvtedy sa kontrolujete sami sebou. Po privatizačnej rabovačke ste konali v každom rezorte podľa skupinových straníckych pohnútok a nebrali ste ohľad na názor občana. V zdravotníctve, školstve, kultúre a v ďalších oblastiach ste sa rozhodovali podľa straníckej príslušnosti a straníckych záujmov. Predstaviteľov národností, predovšetkým predstaviteľov maďarskej komunity, považujete za druhoradých občanov a praktizujete politiku o nich, teda o nás, bez nich, teda bez nás… Vylúčili ste poslanca NR SR proti jeho vôli z NR SR, prijali ste diskriminačný jazykový zákon a nesplnili ste sľub prípravy a prijatia zákona na používanie jazykov menšín. Slovenská republika nemá riadne zvoleného prezidenta, ale má dvoch zastupujúcich. A čo sa dialo na poste náčelníka generálneho štábu, netreba komentovať, každý to môže posúdiť sám."
J. Čarnogurský (KDH): "Ak sa chcem pokúsiť o kvalitatívny pohľad na uplynulé štyri roky, potom základná otázka znie, či sa štátna moc, čiže slovenská štátnosť, rozvíjala po stúpajúcej línii alebo klesajúcej… Škvrna nad minulými voľbami vyšla najavo v priebehu nášho funkčného obdobia. Tou škvrnou je skutočnosť, že väčšina poslancov za HZDS podpísala pred minulými voľbami záväzok o dobrovoľnej sankcii, ktorú na seba berú v prípade, ak by vystúpili z klubu HZDS. Škvrna spočíva v tom, že zamlčali občanom SR, svojim voličom a nám poslancom túto skutočnosť pred skladaním poslaneckého klubu… Ak považujeme za dôležitú dimenziu štátnosti aj sociálne postavenie obyvateľov republiky, treba konštatovať, že pred štyrmi rokmi bola úroveň nezamestnanosti na Slovensku 370 tisíc občanov, teraz je 390 tisíc občanov. Úroveň zahraničnej zadlženosti Slovenska bola pred štyrmi rokmi 4,7 mld amerických dolárov, teraz je asi 12 mld amerických dolárov. Tieto fakty hovoria, že slovenská štátnosť sa za uplynulé štyri roky pohybovala po klesajúcej krivke. Najväčším pozitívom uplynulého obdobia boli aktivity samotných občanov. Keď občania videli nemohúcnosť parlamentu, sami zobrali do svojich rúk obranu práva a demokracie."