VARŠAVA (SME - JURAJ KITTLER) - Bývalý slovenský prezident Michal Kováč začal včera trojdňovú pracovnú návštevu Poľska, ktorá sa koná na pozvanie tamojšej Bátoryho nadácie v spolupráci s budapeštianskou pobočkou amerického Freedom House. Jej cieľom je informovať tak najvyšších predstaviteľov Poľska, ako aj širšiu verejnosť o situácii na predvolebnom Slovensku. Z tohoto uhla pohľadu bolo dôležité už prvé včerajšie stretnutie s ministrom zahraničných vecí Bronislawom Geremekom. Ten súčasne predsedá aj Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej poslaním bude monitorovať korektnosť nadchádzajúcich slovenských parlamentných volieb. Minister Geremek sa po stretnutí s M. Kováčom vyjadril, že "s veľkým uspokojením prijal rozhodnutie pána Mečiara a slovenskej vlády vyhovieť jeho prosbe a pozvať pozorovateľov OBSE". Podľa Geremeka mu ešte počas pracovného stretnutia v januári tohto roku v Zakopanom ministerka Kramplová na jeho žiadosť oponovala tvrdením, že pozorovateľov na Slovensku nebude treba. Geremek zároveň naznačil, že príčinou súčasnej viaznucej poľsko-slovenskej spolupráce je podmienka, aby "obe krajiny spĺňali a realizovali tie isté štandardy - právny štát a demokraciu".
M. Kováč sa potom v rámci pracovného obeda stretol aj s premiérom Jerzym Buzekom, ktorého informoval o súčasnej politickej situácii na Slovensku. Buzek sa už počas tohto víkendu zúčastní na pražskom stretnutí Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode - CEFTA. Poľská tlač v tejto súvislosti cituje českého premiéra Zemana, ktorý si praje, aby sa schôdzka stala zároveň impulzom pre obnovu politickej spolupráce Višegrádskej štvorky, aj keď sa minister Geremek včera netajil tým, že nateraz je "jedno kreslo v rámci štvorky uprázdnené".
Poľský prezident Aleksander Kwasniewski, ktorý prijal M. Kováča neskôr popoludní, po stretnutí na adresu Zemanovej iniciatívy povedal, že "Višegrád už splnil svoje pôvodné poslanie demontážou Varšavskej zmluvy a RVHP a začal integračný proces do NATO a EÚ". Dodal ale, že aj napriek tomu súhlasí s oživením myšlienky, ktorá by však mala prerásť pôvodný ekonomicko-politický rámec a sústrediť sa aj na oblasť duchovnej a kultúrnej výmeny. Na otázku, kedy budeme môcť prezidenta Kwasniewského privítať v Bratislave, povedal: "Akonáhle bude zvolený prezident, okamžite s ním nadviažem kontakt, pretože nič mi tak neleží na srdci ako dobré vzťahy so Slovenskom".