Ceny eurobondov reagovali na ruskú krízu

BRATISLAVA (SITA) - Ceny eurobondov slovenskej vlády zaznamenali v uplynulých týždňoch prudký pád. Dôvodom bola predovšetkým ruská kríza. Kvôli nej sa totiž významná časť investorov rozhodla očistiť svoje portfóliá od cenných papierov, ktoré sa spájajú ..

BRATISLAVA (SITA) - Ceny eurobondov slovenskej vlády zaznamenali v uplynulých týždňoch prudký pád. Dôvodom bola predovšetkým ruská kríza. Kvôli nej sa totiž významná časť investorov rozhodla očistiť svoje portfóliá od cenných papierov, ktoré sa spájajú s tzv. emerging markets.

Úrokový výnos eurobondov SR denominovaných v amerických dolároch klesol v posledných dňoch na 7,8 percentuálneho bodu nad 5-ročnými U.S. Treasuries (spread = 780 bázických bodov). Tieto dlhopisy boli pritom emitované pri výnosoch 3,7 % nad US Treasuries a až do ruskej krízy sa obchodovali sadzby 3,7 až 4 % na US Treasuries. 5-ročné US Treasuries sa obchodovali pri výnosoch 4,904 % p.a.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Eurobondy SR denominované v nemeckých markách zaznamenali ešte výraznejší pokles, keď ich výnos do splatnosti stúpol na 8 percentuálnych bodov nad 5-ročnými cennými papiermi nemeckej vlády Bunds (spread = 800 bázických bodov). Tieto cenné papiere emitovala slovenská vláda pri výnosoch 3,5 % nad Bunds a do ruskej krízy ani ich cena nepresiahla 4 % nad Bunds.

Podobný vývoj ako eurobondy slovenskej vlády zaznamenali aj cenné papiere Vodohospodárskej výstavby Bratislava (VVB). 10-ročné dlhopisy VVB denominované v amerických dolároch splatné v roku 2006 sa obchodujú pri sadzbách 8,35 percentuálneho bodu nad US Treasuries. Emitované boli so spreadom 1,15 % a do ruskej krízy sa obchodovali so spreadom mierne vyšším ako 4 %. 3-ročné eurobondy VVB emitované v júli tohto roku, ktoré sú denominované v nemeckých markách, tiež stratili na cene a obchodujú sa pri spreadoch okolo 8,5 percentuálneho bodu nad 3-ročnými Bunds. Splatnosť oboch týchto emisií pritom garantuje vláda SR.

SkryťVypnúť reklamu

Výrazný rast výnosov do splatnosti zaznamenali v dôsledku ruskej krízy aj cenné papiere ostatných postkomunistických krajín strednej Európy, tieto výnosy sú však stále omnoho nižšie ako slovenské. Dolárové dlhopisy Českých energetických závodov sa obchodujú za 1,25 percentuálneho bodu nad US Treasuries, pričom pred ruskou krízou bol spread pri tejto emisii 0,6 %. Dlhopisy maďarskej vlády denominované v dolároch zaznamenali rast výnosov do splatnosti na 1,8 % nad US Treasuries a markové dlhopisy Maďarska na 1,65 % nad Bunds. Vyššie výnosy sú v súčasnosti pri štátnych dlhopisoch Chorvátska denominovaných v nemeckých markách, ktoré sa obchodujú za 3,75 percentuálneho bodu nad Bunds.

"Okrem ruskej krízy pridáva na riziku slovenských dlhopisov aj predvolebná situácia. Určité predvolebné riziko sa síce odzrkadľovalo už vo výnosoch, pri ktorých boli tieto cenné papiere emitované, v očiach investorov sa však význam tohto rizika vzhľadom na ruskú krízu zvýšil," povedal agentúre SITA analytik Dušan Mészaros z londýnskej centrály ING Barings. Ako dodal, investori sa v uplynulých dvoch týždňoch nepozerali príliš na ceny, ich hlavnou motiváciou bolo očistenie portfólií od emerging markets. Z tohto dôvodu došlo v krátkom čase k výraznému poklesu ceny.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší vývoj cien slovenských eurobondov budú podľa Mészarosa ovplyvňovať najmä výsledky volieb a kroky vlády. "Prioritou by mala byť integrácia do OECD a ďalších európskych štruktúr. To by mohlo výrazne znížiť rizikovosť, ktorá sa prisudzuje Slovensku na zahraničných trhoch. Nevyhnutnosťou je pokračovanie reforiem, ktoré budú prehlbovať trhové hospodárstvo. Dôveryhodnosť by zvýšili aj niektoré síce nepopulárne, ale nevyhnutné opatrenia na celkové ozdravenie ekonomického prostredia," dodal. Pri splnení týchto podmienok si vie predstaviť, že výnosy slovenských eurobondov by sa na trhu nielen vrátili na pôvodné úrovne, ale boli by nižšie ako pri emisii. "Všetko však bude závisieť od vývoja v Rusku, ale aj v Japonsku, ktorý bude výrazným spôsobom ovplyvňovať celé svetové trhy," zdôraznil analytik londýnskej centrály ING Barings.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 632
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 389
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 725
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 229
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 393
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 765
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 919
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu