bolo spôsobené poklesom cien niektorých surovín na svetových trhoch. Ako pre tlačovú agentúru SITA uviedol, priemerný mesačný schodok obchodnej bilancie prevyšuje v tomto roku 6 mld Sk, čo nedáva dôvod na veľký optimizmus. "Takáto výška schodku je pre slovenské hospodárstvo nebezpečná, pričom zrušenie dovoznej prirážky s účinnosťou od 1. októbra znamená pre obchodnú bilanciu SR ďalšie riziko," poznamenal Jurzyca.
Podľa prezidenta Centra pre hospodársky rozvoj prebytok platobnej bilancie dosiahlo Slovensko na úkor zvýšenia zahraničnej zadlženosti, ktorý sa vyšplhal už na 11,2 mld USD. "K schopnosti vykryť schodok bežného účtu platobnej bilancie prebytkom na kapitálovom a finančnom účte prispel okrem úverov aj zvýšený prílev zahraničných investícií do SR, pričom ten bol spôsobený predovšetkým predajom už sprivatizovaných podnikov a ich častí zahraničným investorom," povedal E. Jurzyca. Uvedené prepojenie domácich privatizátorov so zahraničím vedie podľa neho k tomu, že zisky z privatizácie neskončia v štátnom rozpočte, ale vo vreckách privatizátorov. "Situácia sa pred voľbami v dôsledku neistej situácie ešte viac vyostruje. Zvýšený prílev zahraničných investícií nie je teda dôsledkom rastu záujmu investorov o SR, ale obavy slovenských privatizátorov o vývoj po voľbách," dodal na vysvetlenie.
Oba spomínané zdroje prebytku kapitálového a finančného účtu platobnej bilancie, zahraničné pôžičky na udržanie stability slovenskej meny, ako aj predaj sprivatizovaného majetku zahraničným investorom, sú však ohraničené a ľahko vyčerpateľné. Prezident Centra pre hospodársky rozvoj už neočakáva v tomto roku väčšie pôžičky zo zahraničia, v závere roka skôr predpokladá kompenzáciu schodku obchodnej bilancie ďalšími predajmi podnikov a ich častí do zahraničia. Zdôraznil však, že je to len otázka času, kedy sa tieto zdroje vyčerpajú.
Schodok zahraničného obchodu SR sa v júli tohto roku prehĺbil o 5,499 mld Sk. Za prvých sedem mesiacov tohto roka tak dosiahol 43,911 mld Sk. Júlové pasívne saldo obchodnej bilancie je pritom o 14,1 % nižšie, ako je priemer prvého polroka.
Prebytok na kapitálovom a finančnom účte SR po piatich mesiacoch prvý raz v tomto roku dokázal vykryť deficit na bežnom účte. Platobná bilancia je tak po piatich mesiacoch v prebytku 13,593 mld Sk. Saldo bežného účtu dosiahlo k ultimu mája 1998 mínus 31,934 mld Sk, pričom prebytok kapitálového a finančného účtu predstavoval 40,463 mld Sk. V porovnaní s koncom apríla sa deficit bežného účtu zvýšil o 6,889 mld Sk.
Aj v máji pokračoval prílev priamych investícií. Tie za prvých päť mesiacov zaznamenali aktívne saldo 5,678 mld Sk, pričom investície slovenských subjektov v zahraničí dosiahli rast o 2,170 mld Sk a investície zahraničných subjektov v SR o 7,848 mld Sk. Oproti minulému roku to znamená výrazný obrat, pretože za prvých päť mesiacov minulého roka dosiahli priame zahraničné investície v SR rast iba o 840,8 mil. Sk.