Fotografie J. Štreita sú úprimným podobenstvom o vnútorne bohatom živote "obyčajných" ľudí

"Komunikácia s ľuďmi je pre mňa ten najväčší motor. Ak máte k tým ľuďom vzťah, tak je to nesmierne obohatenie života. Môžem spoznávať množstvo rôznych prostredí, ľudí, to je nevyčerpateľné, nekonečné a neopakovateľné," vyznáva sa významný český dokumentar

ista Jindřich Štreit (1946), ktorý až do 4. októbra vystavuje svoje "Najmilovanejšie fotografie" v bratislavskej galérii Profil na Prepoštskej ulici 4. Kolekciu pripravil docent na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave Ľ. Stacho, ktorému sa podarilo zorganizovať oficiálnu Štreitovu výstavu aj pred desiatimi rokmi, po fotografovom návrate z väzenia. Ľ. Stacho pre SME poskytol ukážky z rozsiahlej korešpondencie medzi ním a J. Štreitom z polovice 80. rokov preverovanej ŠtB, ktorá približuje Štreita ako človeka a tvorcu. 10. novembra 1984 J. Štreit napísal: "Pri fotografovaní musíš byť v akcii celý, človek musí pri akcii zapojiť nielen myslenie (ktoré si vopred pripravil), ale aj podvedomie. Musí byť pripravený a stále v strehu, aby neprešvihol onen dôležitý moment, onú sekundu, keď je potom výsledný obraz akýmsi posunutím reality k večnosti. Ťažko sa o tom píše, azda je to slovne až nevystihnuteľné, ale viem, že ten moment existuje, cítim ho, vždy vo mne hrkne: to je ono! Tiež to poznáš? Hrká to vo mne dosť často, ale keď to potom urobím, je to veľakrát nulové, a tak stále hľadáme a budeme hľadať. Je to nekonečné a preto také krásne… Veľmi sa mi páči tvoja veta, že každý jednotlivec je zodpovedný za to, ako žijeme a nesmieme vinu zvaľovať na niekoho iného. Tiež si to myslím. Lenže napĺňanie je veľmi ťažké a je z toho mnoho problémov. Nepodľahnúť ľahostajnosti, to je úloha číslo jeden. Lenže doba sa mení a ľudia strácajú dôveru. Nemyslím si, že sú lepší či horší ako boli…"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre Jindřicha Štreita, ktorý má práve dnes päťdesiatdva rokov, je skromnosť cnosťou. Už dlhé roky dokumentuje posledné útočiská prirodzeného ľudského vývoja odolávajúceho globálnej kultúre. Stále žije v obci Sovinec s 27 obyvateľmi, ktorú zvečnil vo svojich slávnych fotografických cykloch. S tvorbou začínal v rodnom kraji okresu Bruntál a na Morave, neskôr pribudli francúzske, nemecké, rakúske, ale i japonské dediny. Keď minulý rok dostal ponuku brnianskej Nadácie Studia člověka fotografovať život v Burjatsku ležiacom v juhovýchodnej Sibíri, ani na okamih nezaváhal. Vždy mal totiž utkvelú predstavu cesty z Mosky do Vladivostoku. Podobne ako iný veľký český fotograf Josef Koudelka ani Jindřich Štreit nepotrebuje pri svojej práci prepych. V Burjatsku mu stačilo niekoľko spojených stoličiek v jednej z miestností Domu tvorčestva a spací vak. Fotografickej tvorbe sa J. Štreit venuje od začiatku 70. rokov, je autorom množstva publikácií a samostatných výstav, jeho fotografie sú zastúpené v najpoprednejších múzeách a galériách na celom svete. V súčasnosti vyučuje fotografiu na FAMU v Prahe a na Inštitúte tvorivej fotografie Slezskej univerzity v Opave.

SkryťVypnúť reklamu

Štreitov fotografický dokument ani zďaleka nie je len sociologickým výskumom či záznamom o dobe a ľuďoch. Danú situáciu povyšuje na podobenstvo v často až magických významoch. Nie nadarmo ho volajú apoštolom a prirovnávajú k mágom. On sám sa však drží pri zemi a vyhľadáva tie najobyčajnejšie veci, ktorého ho neustále vzrušujú. "Opäť oficiálne pracujem na statku a denne nafotím mraky materiálu," píše vo svojom liste z 22. júna 1985. "Krásny, fantastický, apokalyptický. To sú situácie, keď netreba k nič pridávať, nič dotvárať, ale len snímať. Niekedy by som radšej filmoval než fotografoval. Nádhera! Opäť žijem až do sebazničenia. Nepoznám meradlo, nepoznám hranice, len niekde v diaľke cítim výsledok, ktorý je však neuchopiteľný, nezastihnuteľný, nekonečný ako sám prekrásny život. Asi sa z toho zbláznim, také je to všetko krásne. Ešteže mám Agnes, ktorá je predsa len trochu realistka a drží ma na uzde…"

SkryťVypnúť reklamu

ĽUDO PETRÁNSKY ml.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 670
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 453
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 400
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 445
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 617
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 966
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu