Vďaka bezpríkladnému úsiliu sa za posledných 30 rokov podarilo postupne spomaliť rýchlosť rastu obyvateľstva na našej planéte. Tento trend zrejme bude trvať aj v ďalších desaťročiach - týmto konštatovaním sa začína tohtoročná správa Populačného fondu Organizácie spojených národov (UNFPA) o stave svetového obyvateľstva, ktorú predstavili v stredu v Bonne. Správa však varuje, že sa počet obyvateľstva sveta ešte stále každoročne zvyšuje o približne 80 miliónov ľudí, čo sa pravdepodobne do polovice budúceho storočia nezmení. V roku 1999 svetová populácia prekoná hranicu 6 miliárd ľudí, čím sa jej počet zdvojnásobí oproti roku 1960, teda za necelých 40 rokov.
Nárast z 5 na 6 miliárd sa ľudstvu podarilo prekonať za 12 rokov. Ešte nikdy v histórii ľudstva nestálo na úpätí populačnej pyramídy toľko mladých ľudí ako teraz. Veková skupina od 15 do 24 rokov zahŕňa viac ako miliardu ľudí. Možno nebudú mať toľko detí ako ich rodičia, ale nebudú ani bezdetní. Preto bude určitý čas trvať, kým sa začne prírastok populácie spomaľovať.
V roku 1960 - teda v čase vyvrcholenia populačnej explózie - bola miera prírastku obyvateľstva Zeme 2 percentá, čiže 58 miliónov ročne. Dnešná miera prírastku populácie je približne 1,6 percenta, čo však pri celkovom náraste počtu obyvateľstva znamená prírastok 80 miliónov ročne. Viac než 90 percent tohto rastu zabezpečuje tzv. tretí svet, teda rozvojové krajiny, aj keď sa aj tu počet detí jednej ženy znižuje, ale s veľkými rozdielmi medzi jednotlivými kontinentmi a krajinami. UNFPA to vo svojej správe prisudzuje "historickému pokroku" v lekárskej vede počas posledných 30 rokov, predovšetkým v starostlivosti o dojčatá a deti. Zvýšenie životnej úrovne na celom svete malo za následok, že sa rodina o počte svojich členov môže rozhodnúť sama. Vo veľkej väčšine sa rodičia rozhodujú pre menší počet detí, čím prispievajú k zníženiu prírastku populácie.
UNFPA dala svojej tohtoročnej správe názov Nové generácie. Zaoberá sa v nej predovšetkým úpätím a vrcholom populačnej pyramídy - mladými a starými, teda skupinami, ktoré počas ďalších desaťročí budú zrejme stáť v strede záujmu. Očakáva sa totiž, že počet starších ročníkov obyvateľstva bude vďaka lekárskej vede výrazne narastať a počet mladých ľudí sa bude postupne znižovať.
(TASR, r)