Minulý týždeň kontaktovala britská vláda slovenské úrady potom, čo len v auguste požiadalo o azyl 600 českých a slovenských Rómov s odôvodnením, že sú prenasledovaní. Aká je teda situácia?
"Počet žiadateľov v letných mesiacoch skutočne veľmi rapídne stúpol. Tak ako sme predpodkladali, výnos britských súdov v apríli tohto roku, keď šiestim žiadateľom zo Slovenska na odvolanie udelili azyl, mal nákazlivú silu a vyvolal obrovskú vlnu exodu našich rómskych spoluobčanov. Väčšinou pochádzajú z jednej lokality - z okresu Michalovce. Majú spiatočnú letenku, sú slušne oblečení, majú dostatok peňazí a sú veľmi dobre inštruovaní, ako majú argumentovať, aby mali nádej byť vypočutí britskými úradmi. Britské orgány majú podložené indície, že existujú skupiny ľudí, nadácie, finančné skupiny, ktoré inštruujú týchto ľudí a zrejme ich úverujú, a po získaní azylu počítajú s návratom týchto investícií. Ľudia, ktorí si myslia, že sa im podarí to, čo spomínaným šiestim Slovákom, budú veľmi sklamaní."
Kde by mali pôsobiť spomínané inštitúcie, ktoré pomáhajú Rómom?
"Aj vo Veľkej Británii, aj u nás."
Čo v súvislosti s exodom Rómov podniká slovenská strana?
"Sme stále v styku s britskými úradmi. Dnes by mal prísť na návštevu SR vysoký úradník britského ministerstva zahraničných vecí, ktorému ponúkneme možnosť navštíviť tieto miesta a presvedčiť sa o situácii Rómov u nás. MZV je presvedčené, že príčiny exodu Rómov sú sociálne a ekonomické." MIRIAM MRÍZOVÁ