Vládne HZDS obviňuje z kolapsu strojárstva bývalého prezidenta ČSFR Václava Havla a prvé ponovembrové vlády…
"Je pravda, že v roku 1991 sa spustila konverzia, myslím, že naozaj bezprecedentná, pretože počas dvoch rokov sa znížila vojenská produkcia o 90 percent. Asi by sa nikde nedal nájsť podobný príklad. Na druhej strane prvé rozhodnutia o potrebe znižovania vojenskej produkcie boli koncom 80. rokov, prvé uznesenie vlády bolo ešte v roku 1988. Znižoval sa totiž dopyt po zbraniach. Naštartovala sa konverzia, ale, bohužiaľ, veľmi zle a radikálne a dôsledky pre slovenské hospodárstvo v prvých rokoch boli veľmi negatívne. Slovenský vojenský priemysel predstavoval v československom priemysle zhruba 64-percentný podiel a išlo väčšinou o ťažký vojenský priemysel."
Myslíte, že by podniku ZTS Martin pomohol funkčný zákon o revitalizácii?
"Nie. ZTS Martin bol jedným z najvýznamnejších, ak nie najvýznamnejší podnik, ktorý sa dostal do konverzie začiatkom 90. rokov, keď sa ešte uvoľňovali na konverziu zdroje z federálnych prostriedkov. Prvé konverzné projekty, ktoré sa začali realizovať v slovenských ZTS, sa, žiaľ, ukázali ako veľmi zle vybrané. Postavili sa na produkcii stavebných, lesných strojov a podobne. Orientované boli na východný trh, ktorý sa rozpadol. V prípade Martina išlo výrobu motorov, traktorov, ale nebol zabezpečený ich odbyt. Konverzná politika bola zlá hneď od začiatku. V roku 1994 bol pripravený sanačný projekt ZTS Martin, ZTS Detva, ZTS Dubnica, ale po zmene vlády nová vláda tieto projekty nerealizovala. Pritom išlo o zlomový bod, keď sa ešte dali podniky zachrániť. Dnes je situácia taká, aká je. Revitalizačný zákon by napríklad Martinu už vonkoncom nemohol pomôcť."
Do 4. septembra v Martine pozastavili výrobu, ale vedenie firmy odmieta slová o kolapse. Dá sa to nazvať aj inak?
"Nie som detailne informovaná o situácii v ZTS Martin. No fakt, že sa rozhodli nechať doma ešte pred voľbami 3200 zamestnancov, keď vieme, že odporúčanie predsedu vlády bolo počkať s tým až po voľbách, naznačuje, že podnik je vo veľmi zlej situácii."
Súčasnej vláde sa nepodarilo vyriešiť problémy strojárstva. Aké chyby sa urobili?
"Tie chyby majú svoju históriu, ale najmä treba povedať, že slovenské strojárstvo sa už nemôže postaviť na nohy vlastnými silami. Je to možné len za pomoci strategických zahraničných investorov. Veľmi pomaly si to manažment strojárskych podnikov uvedomuje a ešte pomalšie získava vhodných investorov. Je jasné, že sa nemôže predpokladať obnovenie strojárskej výroby v takom rozsahu ako pred rokom 1989, o vojenskej ani nehovorím. Všetky reči, že sa obnoví výroba na predchádzajúcu úroveň, sú slová nekvalifikovaných ľudí. Iná možnosť, ako sem dostať silných strategických investorov, nie je. Žiaľ, veľmi zlé je aj to, že zanikol podnikový výskum, nemáme dostatočne kvalifikovanú pracovnú silu, pretože sa rozpadli aj siete učňovských škôl. Sanácia strojárstva bude ťažká a potrvá niekoľko rokov. Stratili sme minimálne štyri roky, čo je v prípade strojárstva veľmi ťažké dobehnúť." RICHARD FILIPKO