Bratislavská vládna koalícia sa štiepi. Udalosti okolo náčelníka generálneho štábu jasne ukazujú, že HZDS Vladimíra Mečiara neberie pred voľbami nijaký ohľad na SNS. No „národniarom“ sa nepodarí nájsť si iného koaličného spoločníka, ako práve HZDS. Keď bude treba, SNS bude stáť opäť v pozore. Na Slovensku je verejným tajomstvom, že dôstojníci armády, tešiacej sa podľa výskumov verejnej mienky dôvere obyvateľstva a priaznivo hodnotenej tiež odborníkmi NATO, sú sklamaní vládou Vladimíra Mečiara, pretože posunula prijatie do NATO do nedohľadna. Vynúteným dosadením náčelníka generálneho štábu, prijateľného pre hnutie, sa HZDS usiluje si upevniť vplyv na armádu.
Neue Zürcher Zeitung
V POISŤOVNI NIČ NOVÉ
Privatizácia peňažného ústavu by znamenala míľnik na ceste k trhovému hospodárstvu vo väčšine postkomunistických krajín, no nie na Slovensku. Kontrolu nad najväčšou poisťovňou získali VSŽ. Spôsob predaja akcií, ktorá umožnila železiarňam získať najväčší podiel v Slovenskej poisťovni, nie nijako nový. Je to len nový článok výpredaja slovenských podnikov priateľom a známym premiéra V. Mečiara. Slovenská vláda zničila finančnú sústavu a zdeformovala tak hospodárstvo. Slovenská politika zbúrala aj kapitálový trh. Obchod na bratislavskej burze poklesol za rok na desatinu.
The Economist, Londýn
TICHO O SCHWECHATE
Po osemročných nekonečných poradách spľasli spoločné plány viedenského a bratislavského letiska ako mydlová bublina. Slováci nepotrebujú nijakú zahraničnú účasť. Letisko sa sprivatizuje výlučne pre slovenské podniky. Rakúsko ponúklo Slovensku takmer miliardu šilingov. Zamýšľalo postaviť v Bratislave tretiu pristávaciu plochu. Viedeň sa ocitla z hľadiska budúcnosti Schwechatu v nevýhodnom postavení. Medzi dvoma blízkymi letiskami v srdci Európy nastalo mŕtve ticho na ich vzájomnú škodu. (sch)
Neue Kronen-Zeitung, Viedeň