j meny, začína britská agentúra Reuters politickú analýzu septembrových volieb v SR. Podľa prieskumov verejnej mienky šancu na výhru má kombinovaná opozícia, ktorá by mohla získať o 20 % hlasov viac, ako súčasná vládna koalícia. O obavách z prehry svedčí snaha HZDS o vylúčenie SDK z volieb, ktoré však súd odmietol.
„Toto sú rozhodujúce voľby pre Slovensko na veľmi dlhý čas. Toho, kto v nich získa moc, čaká nesmierne ťažká úloha,“ tvrdí lektor slovanských a východoeurópskych štúdií na londýnskej univerzite Kieran Williams.
Od pokojného rozdelenia Československa v roku 1993 získalo Slovensko povesť „zlého chlapca“ bývalého komunistického bloku a bolo vylúčené z prvej vlny rozširovania EÚ a NATO kvôli nedostatkom v demokracii, pripomína Reuters.
Okrem kritiky zaobchádzania s 500-tisícovou maďarskou menšinou vyjadrili EÚ a USA obavy najmä o ochotu vlády dodržiavať zákony a neschopnosť parlamentu zvoliť nového prezidenta počas šiestich mesiacov. Populistická nacionalistická vláda premiéra Vladimíra Mečiara však pripisuje zahraničnú kritiku nepochopeniu a protislovenskej zaujatosti, pokračuje Reuters.
Parlamentné voľby v SR sa chystá monitorovať OBSE a Európska únia oznámila, že ich priebehu bude venovať veľkú pozornosť. Zo záujmu týchto dvoch inštitúcií je jasné, že otázka demokratických volieb je veľmi dôležitá.
Slovensko má v súčasnosti obrovský deficit obchodnej bilancie a predpoklad vysokého politického rizika odstrašil väčšinu zahraničných investícií. Obchody na trhu cenných papierov zaznamenávajú napríklad denný obrat nie vyšší ako milión dolárov, uvádza Reuters.
„Voľby budú skutočne určujúce…Mnoho zahraničných investorov čaká na ich výsledok,“ domnieva sa ekonóm Martin Barto z ING Barings Bratislava. „Je viac ako jasné, že voľby rozhodnú o rýchlosti postupu Slovenska smerom k EÚ…Ak sa Slovensko vráti do prvej skupiny uchádzačských krajín, investori to budú považovať za pozitívny fakt a budú sa snažiť o zvýšenie svojich investícií v SR,“ tvrdí Barto pre agentúru Reuters. Ján Tóth z Tatrabanky si myslí, že v prípade víťazstva opozície by mohlo dôjsť k oživeniu obchodovania s cennými papiermi. Akokoľvek sa voľby na Slovensku skončia, mnoho ekonómov predpovedá, že nová vláda bude musieť uskutočniť devalváciu koruny s cieľom dať do poriadku problémy s nerovnováhou platobnej bilancie. Reuters pripomína, že súčasný deficit platobnej bilancie za prvý štvrťrok roku 1998 bol 458 miliónov dolárov, čo je okolo deväť percent hrubého domáceho produktu. Vo svojej júlovej štúdii vyslovila japonská Nomura očakávanie, že do konca roka dôjde k 10-percentnej devalvácii slovenskej koruny, uzatvára predvolebnú analýzu SR agentúra Reuters.