ANNA PIŠKOVÁ, zástupkyňa riaditeľa Gymnázia Viliama Paulíniho-Tótha, Martin: „Celkový dlh gymnázia predstavuje 600 tisíc korún, z toho 400 tisíc sme dlžní za dodávku tepla. Ak ju urýchlene neuhradíme, dodávateľská firma nám odstaví kúrenie. O dotáciu na kúrenie sme požiadali OÚ v Žiline, zatiaľ je situácia v rovine prísľubu. Veľkým problémom začiatku nového školského roka je na našom gymnáziu nedostatok pedagógov, vyučujúcich anglický jazyk.“
IVETA ROŠKOVÁ, zástupkyňa riaditeľa II. ZŠ Kremnica: „Faktúry za úhradu energií platí náš zriaďovateľ, Okresný úrad v Žiari nad Hronom, neviem teda posúdiť, či máme dlhy a v akej výške. Skutočným problémom na začiatku školského roka bude u nás preddavok na základné kancelárske potreby pre chod školy. Do konca minulého školského roka sme dostávali približne 3-4 tisíc korún štvrťročne. Koncom školského roka nám bolo oznámené, že nedostaneme na tieto potreby ani korunu. Obchádzame teda všetkých sponzorov a je nám to už trápne.“
HELENA GARAJOVÁ, riaditeľka 9. materskej školy v Žiari nad Hronom: „Výšku dlhov nepoznáme, pretože ich za nás hradí náš zriaďovateľ - OÚ Žiar nad Hronom. Začiatok školského roka bude však problematický, pretože na výtvarnú a ostatnú činnosť jednej triedy sme dostali len 500 korún. Tried máme päť, a ako sa zdá, tento príspevok nebude len na prvý mesiac - september, budeme s ním musieť hospodáriť pravdepodobne dlhšie obdobie.“
JÁN MALACH, riaditeľ Školy úžitkového výtvarníctva, Kremnica: „Už dnes je pravdepodobné, že nebudeme mať peniaze na financovanie energií v novembri a decembri tohto roka. Na učebné pomôcky a materiál, sádru, papier, výkresy, farby a kovy nám chýba 100 tisíc korún. Najväčším problémom pri štarte nového školského roka, bude na ŠÚV deficit teplej vody v internáte školy, pretože sa rekonštruuje kotolňa“.
ZUZANA VORELOVÁ, zástupkyňa riaditeľa Gymnázia na Vazovovej ulici v Bratislave: „Uhradené máme všetko do konca júna. Dlhy síce nemáme, ale nemáme ani peniaze. Platíme len to, čo nutne musíme, pomáhajú nám sponzori. Vďaka nim sa nám napríklad podarilo vymaľovať. Chýbajú však peniaze na lavice, stoličky.“
ZUZANA MUNKOVÁ, riaditeľka Gymnázia Jura Hronca na Novohradskej v Bratislave: „Dlhy v podstate nemáme veľké, nemáme uhradené faktúry za revíziu elektriny, plynu a hasiacich prístrojov, ktoré sme museli dať urobiť podľa zákona. Naša malá zadlženosť však vyplýva z toho, že veľa vecí bežnej prevádzky platíme z Nadácie Novohradská. Prostriedky, ktoré sme dostali pridelené tento rok na bežnú prevádzku, už máme vyčerpané. Za najväčší problém považujem nízke ohodnotenie učiteľov, čo spôsobuje ich odchod. Podľa štastiky bola v Bratislavskom kraji za posledný štvrťrok priemerná hodinová mzda 69,46 Sk, ale v školstve o viac ako 20 korún menej, 47,89 Sk.“
JANA LACKOVIČOVÁ, riaditeľka ZŠ Čereňany, okres Prievidza: „Cez prázdniny sme žiadne úpravy v škole nerobili a o príspevok sme ani nepožiadali. Osobne považujem také papierovačky za úplne zbytočné. Žijeme iba z preddavkov a z toho, čo nám dajú ,dobrí ľudia‘. Splachovače, ktoré sme kúpili, lebo nám pretekali záchody, nám zadarmo namontoval otec jedného žiaka. To sú momentálne naše najistejšie zdroje. Dlžoby za platby energií určite máme, faktúry sú na odbore školstva, presnú čiastku vám nepoviem. Čistiace prostriedky alebo pastu na parkety kupujem z vlastného. Naposledy som do nich investovala 900 korún. Stiahnem si ich, keď nám príde preddavok. Za nenormálne považujem aj to, že už dva roky ideme podľa nových učebných osnov so starými učebnicami. Menovite spomeniem slovenský jazyk pre 3. a 4. ročník. Ročníky 5.-8. sú na tom ešte horšie, o deviatom už ani nehovorím.“
DARINA HRUŠKOVÁ, hospodárka Gymnázia na Daxnerovej ulici v Rimavskej Sobote: „Zo 16 tried sme cez prázdniny vymaľovali tri. Na viac nám nevyšlo. Šesťdesiattisíc korún by sme potrebovali na rekonštrukciu vodoinštalácie, ďalších 100 tisíc na obnovu počítačovej siete. Keďže sme v objekte cirkvi, nejaké väčšie rekonštrukcie z prostriedkov štátu absolútne neprichádzajú do úvahy. Už niekoľkokrát sme avizovali, že by sa to malo nejako riešiť. Navyše, budova je kultúrnou pamiatkou. Za prenájom neplatíme. V zmysle dohody to však do roku 2001 refundujeme plynofikáciou, ktorú sme urobili za takmer 4 milióny korún.V súčasnosti už dlhujeme za elektrinu 40 tisíc, za plyn 26 tisíc, 60 tisíc za vodu a neviem, čo bude do konca roka. Dva milióny by si vyžiadala fasáda, 800 tisíc oprava a vymaľovanie okien. Chceli sme upraviť ihrisko, chýba nám pol milióna. Je nefunkčné, špatí ho len hromada štrku. Opravu si vyžaduje aj palubovka v telocvični. Všetky požiadavky sú na Krajskom úrade v Banskej Bystrici. Keby sme hneď dostali 5 miliónov, tak ich táto budova zhltne, že to ani nebude poznať. Smutné. Ak budeme hlúpi a chorí, čo bude z tejto republiky?“
Dr. JOZEF HUNČAGA, riaditeľ Strednej zdravotníckej školy v Dolnom Kubíne: „Tohto roku sme väčšie investície nepotrebovali, dali sme si však žiadosť na dokončenie odborných učební v roku 1999. Prísľub sme dostali. Prevádzkové prostriedky sme ušetrili regulovaným vykurovaním. V triedach išiel jeden radiátor 3-4 hodiny denne. Vypli sme šatne, chodby a záchody. Vlani sme ešte boli v mínuse, tohto roku dlžoby nemáme. Sme svojím spôsobom vo výhode, pretože škola je nová. Momentálne prežívame.“
ĽUDMILA SLABEJOVÁ, riaditeľka ZŠ Žaškov: „Dá sa povedať, že škola je v poriadku. Vymaľovali sme čiastočne za svoje, čosi nám poskytlo Stredisko služieb škole. Ostáva nám však neopravená zatekajúca strecha. Požiadavku sme predložili odboru školstva 9. januára. Sľúbili, že to prerokujú, ale viete ako. Na Orave je veľa škôl, ktoré čakajú na peniaze. Na nové učebné pomôcky sme nedostali už dávno. Za posledné sponzorské peniaze sme kúpili mapy, magnetofóny a lopty pre telesnú výchovu.“
Riaditeľ ZŠ na Veľkomoravskej ulici v Trenčíne (nechcel byť menovaný): „Nemáme žiadny dlh, všetko sa priebežne hradí. Sme škola s právnou subjektivitou, takže tieto záležitosti sa snažíme ustrážiť. Sem - tam, ale to je pravidlo v našej republike, sa odsúvajú platby v období, keď sa láme rok. V stredu sme mali sedenie na okrese, kde sa konštatovalo, že všetky zálohové platby sa priebežne hradia. Problém je s prostriedkami na bežnú údržbu. Napríklad naša škola nebola dvadsať rokov vymaľovaná. Okres sa celkom pekne o nás stará, môžem zodpovedne povedať.“
MILAN FAJER, ZŠ v Slatine nad Bebravou: „Od 1. januára sme škola s právnou subjektivitou a nemáme zatiaľ faktúry, ktoré by neboli preplatené, takže sme bez dlhu. Nehovorím, že je to vynikajúce. Peniaze na platy a odvody zatiaľ sú, mali sme šťastie, že bola teplá zima, takže sa neminulo veľa uhlia a čosi sme ušetrili. Strechy mi netečú, tie som dal porobiť pred štyrmi rokmi. Jedine na vymaľovanie keby boli peniaze, bolo by dobre.“
JOZEF TALIAN, ZŠ v Čachticiach: „Ešte nie sme právny subjekt, energie nám hradí okresný úrad, a tam sú určité problémy s platbami. Keby sme mali právnu subjektivitu, možno sme na tom už horšie. Koruny ešte máme, viem, že ich musím stískať, keď kolegovia pýtajú na pomôcky. Ja najprv na začiatku roka šetrím, aby sme potom na konci prípadne aj nejakú pomôcku mohli kúpiť. Hovorím - nie sme zúfalí, zatiaľ to ako tak ide.“
(ks, ch, bk, rt)