Naši južní susedia v Maďarsku majú politický život chudobný na aféry. Možno do dôsledkov premyslené zákony neumožňujú dvojznačné výklady, a preto dávajú menej príležitostí na krytie podvodov väčších rozmerov, a možno preto, že rivalita medzi politickými subjektmi prevažuje nad spolčovaním sa a núti politikov dbať o vlastnú dobrú povesť. Ak pominieme aférky týkajúce sa pochybných praktík niektorých firiem a ich prepojení na politiku, ktoré však zvyčajne nepresahujú rámec klientelizmu, skutočná veľká špinavosť s príchuťou špionážnej aféry v Maďarsku doteraz chýbala.
To sa pokúsil v utorok napraviť predseda vlády Viktor Orbán, keď predstúpil so (zdanlivo) veľmi bombastickým vyhlásením o tom, ako niekoľko (a dosť veľa) členov strany Fidesz odpočúvali tajné služby. Podpredseda vládnej strany Fidesz-Maďarská občianska strana (MPP) Tamás Deutsch potom doplnil, že údaje mali byť údajne využité na okorenie inak dosť nudnej predvolebnej kampane socialistov, ktorá podľa mnohých odradila maďarských voličov, aby v máji hlasovali po druhý raz za Maďarskú socialistickú strany (MSZP). To, že obvinenie takej veľkej váhy vyšlo priamo z úst premiéra, mu však ešte nezaručuje vážnosť. V maďarskej oneskorenej „afére Watergate“ (prepukla až po tom, čo sa výmena vlád uskutočnila demokratickou cestou vo voľbách) chýba niečo, aby mohol vyvolať skutočné zimomriavky. Dôkazy. Nevie sa, odkiaľ dokumenty, na ktoré sa premiér odvolával, pochádzajú. Všetky bezpečnostné orgány (je ich sedem), ktoré podľa zákona majú právo z poverenia vlády a so súhlasom súdu (v menšom rozsahu i bez neho) tajne sledovať osoby, popreli, že by k takémuto aktu došlo.
Predstavitelia MSZP tiež popreli, že by príkaz kohokoľvek sledovať vydali. Mohlo však ísť o nejakú súkromnú firmu. V tom prípade však zrejme neexistujú dôkazy o tom, kto si uvedené údaje objednal. Navyše inkriminované dokumenty Fidesz ešte nezverejnila a je možné, že pochádzajú z materiálov o osobách v tejto strane, ktoré boli získané v minulosti v nejakom legálnom vyšetrovaní, či z preverovania osôb pred nástupom do vládnych funkcií. A práve preto sa to celé môže obrátiť proti poškodeným, teda proti tým, ktorí mali byť vypočúvaní. Ak sa potvrdí, že robili planý poplach, uberie im to na vážnosti a vierohodnosti.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ