m Ako vidíte uplynulé volebné obdobie parlamentu?
"Vždy sú rezervy. Mohli by sme sa, dajme tomu, menej škriepiť. Ale tá polarita je objektívnym faktom. U mladého štátu treba rátať s tým, že aj vedomie väčšej zodpovednosti voči konsolidácii štátnych foriem je vyššie u tých krajín, ktoré majú štátnosť dlhšie."
m Viazla však komunikácia, koalícia neraz odmietla návrhy opozície, ktoré by skvalitnili navrhované zákony. Prijímate aj takúto optiku fungovania práce parlamentu?
"Samozrejme, že nie. Nositeľom zlepšovania nie je len opozícia alebo len koalícia. Z dlhodobého hľadiska sa všetci zúčastnili na formovaní budúcnosti a každý nesie svoj diel zodpovednosti."
m Azda najpríznačnejšou črtou fungovania vládnej väčšiny bola novembrová noc z 3. na 4. novembra v roku 1994. Vnímate vtedajšie rozhodnutia budúcej vládnej koalície ako negatívum, alebo ako nutný fakt?
"Samozrejme, že ako nutný fakt, aby si opozícia uvedomila, že formy lanárenia poslancov nie sú najlepšie."
m Bola teda spomínaná noc aktom politickej odvety za marec 1994, keď bol odvolaný V. Mečiar z funkcie predsedu vlády?
"Nie. Bola to istá konzekvencia, a to sú dve veľmi rozdielne veci. Kauzalita sveta jednoducho existuje, ale nie v primitívnej forme pomsty. Komu sa zohol vlas na hlave?"
m Počas novembrovej noci boli predsa prijaté protiústavné ustanovenia zákonov, jednofarebne obsadené orgány parlamentu, mediálne rady...
"Mali by ste si prezrieť štatistiku údajov ústavných súdov našich susedov. Napríklad v Poľsku alebo v Nemecku boli prijaté desiatky rozhodnutí v rozpore s ústavou. Z toho nevyplýva katastrofa. V ústave máme systémové opatrenie, ktoré rieši aj takéto situácie."