v dôsledku takmer 25-percentného znehodnotenia ruskej meny vylepší pozície ruských exportérov na svetových trhoch a zároveň oslabí postavenie vývozcov iných krajín, medzi nimi aj slovenských exportérov. Z pohľadu SR sa to prejaví predovšetkým na trhoch Európskej únie a v rámci Stredoeurópskeho pásma voľného obchodu (CEFTA), kde má SR značné záujmy. V dôsledku týchto skutočností môže dôjsť k zhoršeniu obchodnej bilancie SR. Pre tlačovú agentúru SITA to včera povedal prezident Centra pre hospodársky rozvoj Eugen Jurzyca.
Určitý pozitívny dosah na zahraničný obchod SR možno očakávať cez import z Ruskej federácie. Vzhľadom na skutočnosť, že v slovenskom dovoze z Ruska dominujú suroviny, predovšetkým ropa a zemný plyn, ktorých predajné ceny sú fixované väčšinou na USD a zmluvne vopred dohodnuté, nemožno ani v tomto očakávať výrazné zlepšenie. "Teoreticky by mohlo Slovensko profitovať z niektorých dlhodobých dodávateľských zmlúv, avšak ako už aj Egypťania tvrdili, zmluvy platia obyčajne len pre slabších," poznamenal prezident Centra pre hospodársky rozvoj. Vzhľadom na to si E. Jurzyca nemyslí, že sa Slovensku podarí z ruskej krízy profitovať. "Skôr sa prenesú niektoré negatíva aj do SR," dodal.
Rusko sa prostredníctvom drastických zmien v oblasti menovej politiky rozhodlo nedávno obnoviť oslabenú dôveru v hospodárstvo, keď rozšírilo fluktuačné pásmo kurzu ruskej meny na 6,0 až 9,5 rubľa za dolár, a to až do konca tohto roka. Krajina zároveň uvalila 90-dňové moratórium na splácanie niektorých zahraničných dlhov bánk a spoločností.