Počas svojho života bola jednou z najobdivovanejších žien sveta. Po smrti sa stala priemyslom. Dianino meno teraz nesie množstvo bizarných výrobkov a princezná z Walesu sa zaradila k Marilyn Monroe a Elvisovi Presleymu, "najvýnosnejším" mŕtvym hviezdam. Britské suvenírové obchody pre turistov sú plné tričiek, čiapok, kľúčeniek a hodiniek s jej portrétom. Výrobcovia bábik, sviečok, stieracích žrebov, popolníkov, šálok, porcelánových figúrok či mincí zareagovali na veľkú príťažlivosť Dianinho mena a tváre pre kupujúcich. Regále kníhkupectiev sa ohýbajú pod publikáciami pretriasajúcimi Dianinu úlohu v móde, jej ľúbostný život a psychologické analýzy sa snažia preniknúť k príčinám masovej emotívnej reakcie na jej smrť. Všetky tieto výrobky sa tešia veľkej obľube medzi miliónmi Dianiných fanúšikov na celom svete, ktorí ju aj rok po smrti zaplavujú vášňou obyčajne prejavovanou filmovým hviezdam. Ale aj zlý vkus má svoje hranice.
Spomienkový fond
prehral boj o monopol na Dianino meno
Proti zaplavovaniu trhu spomienkovými predmetmi bojuje Spomienkový fond princeznej Diany, ktorý sa snaží regulovať výrobu produktov spojených s jej menom a strážiť jej "imidž". Od chvíle, keď bol založený v emotívnych dňoch po jej smrti, peniaze sa do neho hrnuli od smútiacich na celom svete. Fond dosiaľ zozbieral 70 miliónov libier na donáciách a ďalších aktivitách a 14 miliónov venoval charitatívnym záležitostiam, ktorým sa Diana venovala vo svojom živote - organizáciám na pomoc pre bezdomovcov, detským nemocniciam, boju proti AIDS, rakovine, ale i proti šíreniu nášľapných mín či na pomoc baletu. Prezidentkou fondu je sestra lady Diany Sarah McCorquodale a vedúce funkcie v ňom zastávajú aj bývalý princeznin právnik Anthony Julius a jej finančný poradca Anthony Gibbins.
V júli však fond prehral sedemmesačný boj o registráciu Dianinej tváre ako firemnej značky, keď patentový úrad rozhodol, že ona nie je výlučným vlastníctvom fondu, ale patrí "celému svetu". Fond dosiaľ schválil len sedem podobných výrobkov - medzi nimi medvedíka z plyšu v kráľovskej purpurovej farbe so srdiečkom s poémou pripnutou na uchu, krištáľový svietnik, sériu poštových známok a CD, z predaja ktorého vzišlo 14 miliónov. Fond na jar zažaloval amerického výrobcu bábik Diany s kolekciou kópií šiat princeznej, firmu Franklin Minty, a súdi sa aj s ďalšou americkou firmou Bradford Exchange, výrobcom tanierov s portrétom princeznej hrajúcich hit Eltona Johna Candle in the wind, ktorá protestovala proti prisvojovaniu si výlučných práv na výrobu spomienkových predmetov fondom.
Samotný fond sa stal terčom kritiky za to, že prepožičal Dianin portrét či podpis výrobkom ako margarín, stieracie žreby výmenou za podiel na zisku alebo donácie pre charitu. Dianin brat, gróf Charles Spencer, a matka, Frances Shand-Kadd, tieto aktivity kritizovali ako nevkusné a žiadali zrušenie fondu do roku 2000. Obe však vyniesli tisícky libier na charitatívne účely.
Aj keby však fond zarobil ročne 100 miliónov libier, tvorilo by to len asi dve percentá z celkovej čiastky venovanej ročne v Británii na charitatívne účely.
Spencer si však podľa reprezentantov fondu vytvoril vlastný zdroj príjmov v obchode s "Dianinou smrťou" - múzeum s darčekovou predajňou na mieste, kde strávila detstvo, v Althorp house v strednom Anglicku, na rodinnom majetku, kde je aj pochovaná.
Diana a Dodi -
ikony v Harrods
O polnoci 31. augusta, v deň prvého výročia tragickej dopravnej nehody, Mohamed al-Fayed, vlastník obchodného domu Harrods, otec Dianinho priateľa Dodiho al-Fayeda, slávnostne odkryje bronzovú sochu Diany a Dodiho umiestnenú vo fontáne s jazierkom vo vnútri svojho londýnskeho obchodného domu. Miesto sa stane akýmsi svätostánkom na pamiatku princeznej z Walesu a jej priateľa, ktorého časťou bude aj výklad opäť s bronzovou podobizňou Dodiho a Diany obklopenou sviečkami, fotkami a živými kvetmi. Návštevníci budú môcť do fontány hádzať mince, ktoré budú použité na charitatívne účely.
Duchovní varujú pred
uctievaním Diany ako modly
Mnohé ikony časom vyblednú, ale to sa zatiaľ nestalo Diane, princeznej z Walesu, ktorej prvé výročie smrti si pripomíname v týchto dňoch. Dianin kult je stále hlboko zapísaný v povedomí britských obyvateľov, tvrdia kňazi, sociológovia a psychológovia. Niektorí sa obávajú, že sa stáva objektom kultu a uctievania. Tvár princeznej stále žiari z tabloidov, ktoré svojou popularitou svojím spôsobom "živila" počas života, televízia skúma okolnosti tragickej nehody a britskí univerzitní študenti sa zapisujú na akademické kurzy o smrti a spoločnosti. Psychológovia tvrdia, že jej smrť poskytla moment katarzie pre rôzne typy ľudí - od tých, čo predtým s obľubou čítali o jej búrlivom živote, čo verili jej charitatívnym aktivitám až po osoby z novinárskych kruhov.
Arcibiskup z Yorku, reverend David Hope, však nedávno nepriamo varoval, že kaplnka v Dianinom múzeu v Althorpe neďaleko miesta jej posledného odpočinku zaváňa modloslužobníctvom. "Musíme sa vyvarovať uctievania Diany ako modly," povedal.
Bývalý arcibiskup z Canterbury lord Coggan nazval Dianu, "falošnou bohyňou" s dosť uvoľnenou morálkou. Podľa neho kult osobnosti, ktorý sa okolo nej vytvoril, odráža vákuum v spoločnosti. "Náš národ ostal bez bohov. Človek je stvorený s prázdnym miestom, ktoré môže zaplniť iba Boh. Potom prišla táto falošná bohyňa a dočasne zaplnila dieru," povedal pre Sunday Times. "Britský národ sa stotožnil s niekým, kto mal poriadne voľnú a nepochybne uvoľnenú sexuálnu morálku."
Stratový pochod
po pohrebnej trase
Organizátor charitatívneho pochodu usporiadaného na pamiatku Diany, Severolondýnsky vychádzkový klub, sa bude musieť vyrovnať so stratou presahujúcou 20 000 libier, keďže namiesto očakávaných 15 000 osôb sa na prechádzke po trase Dianinho pohrebného sprievodu zúčastnilo cez víkend iba 300 ľudí. Podujatie prekazil dážď, no tí, čo sa ho zúčastnili, tiež kritizovali zlú organizáciu a nedostatočnú publicitu udalosti, ktorú oficiálne podporil Spomienkový fond Diany. Účastníci pochodu v Hyde parku, kde sa okružná trasa začínala i končila, odsudzovali náklady vo výške 30 000 libier a hlavne vytlačenie 4 000 lesklých 16-stranových programov. Ruže a fotografie princeznej sa rozdávali všetkým účastníkom. Náklady mali pokryť registračné poplatky vo výške 5 libier a zisk mal ísť na konto Spomienkového fondu a dvoch ďalších charitatívnych organizácií.
Ešte je priskoro na humor o Diane
Smrť princeznej Diany sa stala najdiskutovanejšou témou tohtoročného Edinburského experimentálneho divadelného festivalu, kde bola divákom predstavená show jedného herca, Davida Bensona, ironický opis jej pohrebu.
Jej tvorcovia sa snažili ironizovaním asi najuctievanejšej postavy britskej súčasnosti vyvolať smiech, stavili na potenciál tejto témy šokovať obecenstvo. Podľa niektorých je to maximálne nevkusné, iní však tvrdia, že je to tvorivá pôda, na ktorej sa k Diane pristupuje s rešpektom a ktorá sa vlastne podieľa na pretrvaní jej pamiatky. Podľa neho úloha komika spočíva v poukazovaní na absurdno v reálnom živote. "Snažím sa ľuďom povedať - dobre, toto ste videli, ale toto sa za tým skrývalo, a to môže vyvolať smiech, lebo ľudia si pomyslia, takto som o tom neuvažoval, alebo neodvážil som sa to takto vyjadriť." Dokonca aj osoby blízke Diane sa vyslovili za to, aby malo umenie voľnosť pri výbere tém i spôsobu ich vyjadrenia. Lord Deedes, priateľ Diany, povedal: "Mnohí majú rozdielne pohľady na Dianu a to, ako si ich želajú vyjadriť v slobodnej krajine, je ponechané na nich." Sólový komik Jeff Green hovorí: "Komédia je tragédia plus časový odstup. My si už uťahujeme z bitky pri Hastingse, ale v tom čase bola hrozná. No dobre zvládnutý vtip je dobre zvládnutý vtip." Patrick Barlow, ktorý hrá Charlesa v predstavení Národného divadla z Brentu, hovorí, že rok po Dianinej smrti je smiech azda práve to, čo ľudia potrebujú.
Autor: BBC, kl, vil