Princíp na náhodu v slovenskej atletike nezatušovalo v Budapešti nič

Tréner Juraj Benčík po neúspechu svojich chodeckých zverencov na 17. atletických ME v Budapešti na otázku, kedy mali jeho pretekári naposledy globálne dostatočne zabezpečenú prípravu na vrcholné podujatie, odpovedal priamo: "Ak to teda chcete počuť - ...

Tréner Juraj Benčík po neúspechu svojich chodeckých zverencov na 17. atletických ME v Budapešti na otázku, kedy mali jeho pretekári naposledy globálne dostatočne zabezpečenú prípravu na vrcholné podujatie, odpovedal priamo: "Ak to teda chcete počuť - za socializmu. A nepropagujem tým žiadnu ideológiu." Na Slovensku sme skutočne dokonale "rozmetali" systém centrálnej prípravy, hoci jej chudobné náznaky v banskobystrickom AŠK Dukla a bratislavskom Centre akademického športu (CAŠ) zostali. Pravda, Dukla ani Slávia UK nie sú špecializované na atletiku, ale všešportové. Najmä v úspešnom stredoslovenskom stredisku (strelci, vodní slalomári) je delenie prostriedkov náročné. "Teoreticky síce presne viem napísať, kto a akú prípravu by potreboval. Poznám systém pobytu trebárs v Mexiku, kde sa dá bývať vo vysokých horách a trénovať o niečo nižšie, ovládam Kanárske ostrovy i prímorské nížinné podmienky Tuniska. Rozpočet Slovenského atletického zväzu je však na úplne všetko 10 miliónov korún. Písal by som si teda len tak pre seba," priblížil Benčík súčasnosť, hoci aj pri skromnosti by sa dalo dosiahnuť viac, než ukázali na chvoste sa motajúci Slováci v Budapešti. Neschopnosť lídrov aspoň sa priblížiť k osobnému výkonu roka či prepiate dobiehanie zameškaného po zraneniach (Kollár, Balošák) zapísali ME 1998 do čiernej kroniky našej kráľovnej športov. Pre porovnanie - Česi nerozbúrali systém stredísk tak, že z nich nezostal kameň na kameni. Naopak, vystužili ho sponzorskými peniazmi a potencionálni medailoví atléti i niektoré nádeje majú dôveru ešte predtým, než niečo dokážu. Nie vždy sa to podarí, v Maďarsku česká atletika mierne sklamala, zo svojho pohľadu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský atlét musí mať šťastie. V prvom rade musí byť aspoň v Dukle alebo "caške". Bronzový prekážkar na 110 m z aténskych MS 97 Igor Kováč ho mal spočiatku v Prahe na priateľskú pomoc oštepárskeho svetového rekordéra Jana Železného, juniorskí bratia Mikuláš (guliar) a Miloslav (kladivár) Konopkovci majú skvelého i štedrého otca. V podstate však ide o veci náhody, osudu, chýba systém, ale i profesionalita samotného športovca. Igor Kováč neváhal siahnuť do vlastného vrecka, keď bolo treba, doložil si na stopercentné zabezpečenie. Veď ide o napredovanie vo svojej profesii!

Slovenskej atletike neodškriepiteľne akútne chýbajú financie. Zoženie si ich však iba sama cez rozhýbaný marketing. Absolútne nefunguje zdravotnícke zabezpečenie (SAZ nemá od vlaňajška šéfa zdravotníckej komisie), práve dovolené podporné prostriedky, vitamíny, minerály sú drahé a "bežný" slovenský atlét na ne nemá. Na Népstadione mali jednotlivé krajiny celé stany zabezpečujúce výkonnosť atléta, takmer sa podobali depám pretekov formuly 1. Slovenská atletická výprava nemala ani psychológa, ktorého zväz stále hľadá. Šprintér Briňarský z Chemosvitu Svit si nevedel nič vysvetliť - vyzeral ako kôpka nešťastia. Snažil sa vyrozprávať aspoň novinárom, tápal, nevedel nájsť slová.

SkryťVypnúť reklamu

Naša atletika má zatiaľ pomerne veľa výrazných talentov (Konopkovci, Medgyesová, Lopuchovský, Holúbek, chodecký juniorský tím i so ženami, starí nie sú ani Vanko a Balošák). My sme však dočasne zrušili tréningové strediská mládeže, nie sme schopní veľkorysejšie udeľovať voľné karty (aby sa pretekár nemusel naháňať za všelijakými ostrými limitmi). Slovenská atletika potrebuje konečne systém, alebo ako povedal jej ústredný tréner Ivan Čech - návrat k systému.

Autor: Budapešť - Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 961
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 963
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 416
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 934
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 394
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 418
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 112
  8. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 1 903
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu